Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelik dönemi her ne kadar anne adaylarının bebeklerine kavuşacakları için heyecanla geçirdikleri bir dönem olsa da; aslında bu dönem birçok zorluğu da beraberinde getiriyor.

SAĞLIK 17.04.2019, 17:48 17.01.2021, 19:13
86
Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelik dönemi her ne kadar anne adaylarının bebeklerine kavuşacakları için heyecanla geçirdikleri bir dönem olsa da; aslında bu dönem birçok zorluğu da beraberinde getiriyor. Özellikle anne adayının bedeninde yeni bir canın gelişiyor oluşu ve değişen hormonların etkisi hamilelik dönemini oldukça zorlaştıran iki unsur olarak dikkat çekiyor. Bugün bu yazımızda hamileliği zorlaştıran unsurlardan biri olarak karşımıza çıkan kasık ağrılarından bahsedeceğiz.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Olur mu?

Hemen hemen her anne adayı hamilelik döneminde ilk kasık ağrısı ile karşılaştığında acaba yaşadığım bu durum normal mi diye merak etmektedir. Uzmanlar hamilelikle birlikte gelen kasık ağrılarının normal olduğunu hatta bu durumun bebeğinizin sağlıkla geliştiğinin kanıtlarından biri olduğunu söylemektedir. Şöyle ki; hamilelik döneminin sizin kasıklarınızda yarattığı ağrının nedeni: bebeğinizin büyümeye başlaması ve rahim içerisinde kendine yer açma isteğidir. Bebeğiniz genişlediği için rahiminizde baskı oluşturdukça sizin de kasıklarınız ağrıyacaktır. Kasık ağrısı, hamilelik ile birlikte gelen oldukça normal bir ağrı türüdür.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Kaçıncı Haftada Başlar?

Hamilelikle birlikte gelen kasık ağrıları içinde bulunduğunuz dönemin ilk haftalarında vücudunuzu ziyaret etmeye başlar demek doğrudur. Yumurtanın rahime yerleştiği bu dönemdeki kasık ağrılarının ileride yaşayacaklarınıza göre daha hafif olduğunu söylemek mümkündür.

Özellikle bebeğinizin ağırlaşarak rahimde daha çok baskı oluşturduğu gebeliğin son trimesterında da kasık ağrılarını yoğun olarak yaşamanız oldukça normaldir. Özellikle gebeliğin bitmesine az bir zaman kala anne adayının vücudunu yoklayan yalancı sancılar da kasıklarda şiddetli bir ağrı oluşmasına neden olan etmenlerdendir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Hangi Tarafta Olur?

Hamilelik dönemine dair yapılan araştırmalar, bu dönemde kasık ağrısının sağ tarafta da sol tarafta da olmasının normal olduğunu gözler önüne sermektedir. Yani eğer hamileyseniz ve kasıklarınızın sol tarafı ağrıyorsa bu durum oldukça normaldir. Aynı şekilde kasıklarınızın sağ tarafı ağrıyorsa da sahip olduğunuz ağrı herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Hamilelik döneminde kasık ağrısının hangi tarafta olduğundan yola çıkarak bebeğinin cinsiyetini tahmin etmeye çalışan anne adaylarının sayısı azımsanmayacak kadar çoktur fakat uzmanlar kasık ağrısının yönünün bebeğin cinsiyeti ile alakası olmadığını saptamıştır. Vücuttaki belirtilerden yola çıkarak bebeğin cinsiyetini tahmin etmeye çalışmak bilinçsiz bir harekettir ve bilimsel dayanağı yoktur. Hamilelik döneminde bilimsel dayanağı olmayan tüm söylemlerden uzak durulmalıdır çünkü bu dönemde yaptığınız hatalar bebek gelişimini etkileyecek güce sahiptir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Anne adaylarının kasık ağrıları ile ilgili en çok merak ettiği konulardan bir diğeri de; bu ağrıların hangi koşullarda tehlikeli olarak addedileceğidir. Eğer siz de hamileyseniz ve aşağıdaki durumlarla birlikte kasık ağrısı yaşıyorsanız; derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Kasık ağrısının kanama ile birlikte olması: Yazımızın başından beri belirttiğimiz gibi hamilelik döneminde kasık ağrısı oldukça normaldir. Fakat kanamalı kasık ağrısı normal değildir! Çünkü kanama beraberinde düşük tehlikelerini ya da dış gebelik ihtimallerini beraberinde getirir. Bu nedenle kanama ile birlikte kasık ağrısı yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalı ve dinlenme miktarınızı dikkat etmelisiniz.

Kasık ağrısının kusma, ateş ve titreme gibi belirtilerle birlikte olması: Kasık ağrısı her ne kadar anne adayını fazlasıyla etkileyen bir etmen olsa da genelde beraberinde başka rahatsızlıklar getirmez. Eğer kasık ağrınızın yanı sıra kusma gibi belirtiler varsa bu sizin enfeksiyon kapmış olabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşırsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Bilindiği üzere hamilelik döneminde ilaç kullanımı çok da önerilmiyor. Çünkü alınan her ilaç bebeği etkiliyor. Bu nedenle yaşadığınız kasık ağrısıyla savaşırken ilaç içmemelisiniz bunun yerine yoga gibi hafif sporlara yönelerek bedeninizi rahatlatmalı ve böylelikle ağrınızı yenmeyi hedeflemelisiniz.

Tüm kasık ağrılarını atlattıktan sonra bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldıysanız onun gelişimini cocukludunya.com ile takip edebilir, uzman yazılarıyla miniğinize dair konularda bilinçlenebilirsiniz.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45