Hangi Ekmeği Yemeliyiz?

Türk sofralarının olmazsa olmazlarından olan ekmek ile ilgili birçok şey yazılıyor, çiziliyor. Peki doğru ekmek hangisidir? Hangi ekmeği tüketmeliyiz?

Hangi Ekmeği Yemeliyiz?

Son yıllarda ekmek tüketimi ilgili bazı uzmanlardan sürekli uyarılar geliyor. Bu yönüyle uzmanların birçoğu beyaz ekmek yerine çavdar, tam buğday veya tam tahıllı ekmekleri tüketmemiz görüşünde birleşiyor. Diyet listelerinde yer almayan ekmeği, hiç tüketmemekte yanlış olarak yorumlanıyor.

Sağlıklı yaşam ve diyet için uzmanlar beyaz ekmek yerine tam tahıllı, çavdar ve tam buğday ekmeği tüketilmesini önermektedir. Diyet listelerinde ekmeğe yer vermemek doğru değildir. Çünkü ekmek insan vucudununa lif ve karbonhidrat sağlamaktadır. Bu noktada önemli olan; hangi ekmeği, ne miktarda tüketmekmeliyiz?

Kepekli Ekmek

Ekmek türleri arasından en çok satılanı kepekli ekmektir. Kepekli ekmek tüketimi, kolon kanserini önlemeye yardımcı olan çözünmez lif içermektedir. Aynı zamanda lif oranı yüksek olduğundan kan şekerinin dengelenmesine ve kan yağlarının düşmesine katkıda bulunur. Damar sertliğinin önüne geçer ve bağırsakları çalıştırır.

kepek ekmeği

Tam Buğday Ekmeği

İçinde herhangi bir düzenleyici madde ve katkı olmayan ekmek türüdür. Ekşi hamur mayası ile mayalanır. Sindirim sistemine faydalıdır. Probiyotik olduğundan mide ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardım eder. Bağışıklık sisteminin güçlendirdiğinden çocuklara ve yaşlılara özellikle önerilmektedir. Kabızlığı önüne geçer diyabet ve kalp hastalıkları riskinin oranını düşürür. B1, B6, folik asit ve lif bakımından oldukça zengindir. Beslenme uzmanlarının tüketimini özellikle tavsiye ettiği ekmek türü olması yönüyle dikkati çekmektedir. Glisemik endeksi beyaz ekmeğe göre düşüktür. Daha uzun süre tok tutar. Bu yönüyle diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. İçerisinde bulundurduğu mineral açısından tansiyonu ve kolestrolü düşürür.

tam buğday ekmeği

Çavdar Ekmeği

Çavdar ekmeği, içeriğinde bol lif barındırır ve kalorisi olmayan sağlıklı bir ekmektir. Bu yönüyle de sağlıklı yaşam ve kilo vermek isteyenler rahatlıkla tüketebilirler. Vucudun yağ dengesini koruyarak, yağların karın bölgesine yayılmasını önler. Çavdar ekmeğini tüketmek doygunluk hissi verdiğinden uzun süre açlık hissedilmez. Kan şekerine iyi gelir. Kolestrolu seviyesini dengede tutmaya yardım eder.

çavdar ekmeği

Beyaz Ekmek

Birçok insanın en sevdiği ekmek türü beyaz ekmektir. Ancak beyaz ekmekte neredeyse hiçbir besleyici özellik bulunmuyor. Ayrıca içeriğinde glüten, nişasta ve şeker olduğundan şeker hastalığına, kalp ve damar hastalıklarına, yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Beyaz ekmek, işlenmiş buğday olan undan yapıldığı için birçok uzman bu ekmek türünü tavsiye etmemektedir. 100 gram beyaz ekmekte 250 kalori bulunmaktadır. Günümüzde 1 ekmek 250 gramdır. Lokantalarda, restorantlarda yemekle birlikte yada ekmek arası sandviç, ekmek arası döner şeklinde 1 ekmek tüketildiğinde alınan kaloriyi bir düşünün. Bunların dışında beyaz ekmek tüketmek göbek yağlanmasına sebep olurken, uzun vadede düşünüldüğünde kronik yorgunluk ve baş ağrısına sebep olmaktadır. Ayrıca beyaz ekmek, huzursuzluk ve depresyonla birlikte bağımlılıkta yapmaktadır.

beyaz ekmek

Mısır Ekmeği

Mısır ekmeği, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde yoğun olarak tüketilmektedir. İçeriğinde enerji bulundurduğundan kalori ihtiyacının giderilmesine yardım eder. B1, B2, ve E vitaminleri ile insanlar için faydalı lifleri bünyesinde barındırır. Ayrıca mısır ekmeği kolestrol seviyesini normal seviyede kalmasına yardım eder.

mısır ekmeği

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 18:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER