HER BEL AĞRISININ NEDENİ FITIK OLMAYABİLİR!

Günümüzün en yaygın hastalıklarından bel fıtığının genellikle ağrıyla ortaya çıkan, zamanla ilerleyen bir problem olduğunu vurgulayan Liv Hospital Samsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Eren Yıldırım, “Her bel ağrısının nedeni bel fıtığıdır diye düşünmek yanlıştır.

SAĞLIK 31.01.2020, 00:01
23
HER BEL AĞRISININ NEDENİ FITIK OLMAYABİLİR!

İltihaplı romatizmalar, omurga blokajları, kuyruk sokumu eklemi problemleri, Myofasial ağrı, kırık, enfeksiyon, kitle ve iç organ kaynaklı ağrılar da bel ağrısına yol açabilir. Bu yüzden fıtık teşhisi için MR’ın yanında mutlaka ayrıntılı hasta öyküsü alınarak fizik muayene yapılmalıdır” dedi.

Aşırı hasar yoksa kendiliğinden iyileşebilir

Bel fıtığının nedenleri ve tedavisi konusunda bilgiler veren Liv Hospital Samsun’dan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Eren Yıldırım, çoğu dokuda olduğu gibi omurgadaki disklerin de belli oranlarda yenilenme ve iyileşme özelliği olduğunun altını çizerek “Diskteki hasar aşırı derecede ve iyileşme kapasitesinin çok üzerinde olmadığı sürece fıtık dokusu belli oranlarda iyileşme yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte kaslarda ilerleyici ve ciddi güçsüzlük, idrar- gaita kaçırma problemleri geliştiği durumlarda artık cerrahi tedavi seçenekleri düşünülmelidir” şeklinde konuştu. 

Uzun süreli sert yatak istirahati bel fıtığı nedeni 

Bel fıtığı olan hastaların uzun süreli sert yatak istirahati yapmasının ağrılarının kronikleşmesine neden olacağı konusunda da uyarıda bulunan Uzm. Dr. Eren Yıldırım, ayrıca bel ve karın kasları zayıflayarak doğal ‘bel korsesi’ özelliğini kaybedeceğini ve yeni fıtıkların oluşmasına zemin hazırlanacağını söyledi. 

Uygun egzersiz iyileşmeyi hızlandırır

Muayene sonrasında planlanan uygun egzersiz programlarının günlük yaşam düzenlemeleri iyi iyileşmeyi hızlandıracağını ve omurga biyomekaniğinin düzenlenmesini sağlayacağına işaret eden Uzm. Dr. Eren Yıldırım, her zaman her bel ağrısının nedeninin bel fıtığı olmayabileceğine dikkat çekerek şu önerilerde bulundu: “Bel ağrısının iltihaplı romatizmalar, omurga blokajları, kuyruk sokumu eklemi problemleri, Myofasial ağrı, kırık, enfeksiyon, kitle, iç organ kaynaklı ağrı gibi bel ağrısının birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenle sadece MR ile bel fıtığını değerlendirmek, asıl nedeni bulmada yetersizliğe neden olmaktadır. Mutlaka ayrıntılı hasta öyküsü ve fizik muayenenin de yapılması gerekir.” 

Yorumlar (0)
10°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?

Namaz Vakti 01 Nisan 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Karikatürü Tümü