Kaliteli El Dezenfektanı Nasıl Olur?

Dezenfektan seçimi hem amacına ulaşması adına, hem de sağlığın riske edilmemesi adına önemlidir.

SAĞLIK 01.01.2022, 19:27
Kaliteli El Dezenfektanı Nasıl Olur?

Hijyen, pandemiyle birlikte hayatımızda daha önemli olmuş ve hayati bir anlam kazanmıştır. Asgari bir hijyen her sağlıklı ortam, birey ve yaşam alanı için zaten önemlidir. Ancak söz konusu ölümcül bir virüs olunca, her zamankinden daha da dikkat edilir olmuştur. Ne var ki bazen hijyeni korumak adına bilinçsizce yanlış ürünler seçilir ve sağlık tehdit edilmiş olur. Dezenfektan ürünler de bunlardan biridir. Pandemiden önce de bulunan dezenfektanlar, pandemiyle birlikte tüm dünyada oldukça fazla kullanılır hale gelmiştir. Ancak el dezenfektanı alırken bilinmesi gerekenler önemli noktalar vardır. Her an her yerde yanımızda olan dezenfektanları tanımak sağlığımızı koruyacaktır. 

El Dezenfektanı Alırken Bilinmesi Gerekenler

Dezenfektanlar özellikle her an elin yıkanmasının mümkün olmadığı alanlarda ve zamanlarda başvurulan el hijyenini korumaya yönelik üretilen medikal bir üründür. Dezenfektan seçimi hem amacına ulaşması adına, hem de sağlığın riske edilmemesi adına önemlidir ve bilinmesi gerekenler vardır. Bir el dezenfektanı alırken muhakkak son kullanma tarihine bakılmalıdır. İçeriği okunarak, alkol oranı kontrol edilmelidir. Dermatolojik testlerden geçilip geçilmediğine bakmak cilt sağlığı için çok önemlidir. Üretici firmanın kim olduğu kontrolü muhakkak yapılmalıdır çünkü merdiven altı denilen yasal olmayan yerlerde üretilen dezenfektanlar oldukça fazladır ve her anlamda insan sağlığını riske atmaktadır. Görme kaybı, cilt yanıkları hatta ölümlere varabilen ciddi sonuçlara götürebilir.

Kaliteli El Dezenfektanı Nasıl Olur?

Bir dezenfektanın kalitesini anlamak bazı ufak bilgi ve ipuçlarıyla mümkündür. Öncelikle etiket okumak kalitesini anlamamızda yol gösterici olacaktır. İçerikte etil alkol, etanol izoprapanol ibareleri içeriğinde alkol olduğunu gösterir. Bazı alkol çeşitleri sağlık için risk teşkil eder bunlardan biri de metanol alkoldür. Metanol alkol, görme kaybından ölümlere kadar ciddi riskler taşımaktadır. Koku dezenfektanın kalitesi hakkında önemli ipuçları verir. Etiketinde dermatolojik testten geçirildiğine dair ibare olup olmadığına bakmalıdır. Alkol oranı, kullanılan maddeye göre değişmekle birlikte yüzde 50-70 oranında olmalıdır. Yeteri kadar alkol bulundurmayan dezenfektan, mikrop ve virüslere karşı da yeterli korumayı ve hijyeni sağlamayacaktır. Güvenilir ve bilinen adreslerden alınacak dezenfektanlar güvenle kullanılabilir. Güvenilir el dezenfektanı ürünlerine ilgili ucuzagidiyor.com adresinden satın alabilirsiniz.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı