Karın Ağrısıyla Hastaneye Gitti Ama

Müjde Elif Tepegöz, ameliyatın 4. gününde ani solunum yetmezliği ve şuur kaybı gelişince,  yaşam destek ünitesi ihtiyacı oluşması sonucu VM Medical Park Samsun Hastanesi’ne başvurdu.

SAĞLIK 26.10.2018, 15:23
68
Karın Ağrısıyla Hastaneye Gitti Ama


Ordu’da yaşayan ve 2. Çocuğunu dünyaya getirdikten çok kısa bir süre sonra karın ağrısı şikayeti ile hastaneye giden, barsak zedelenmesi ve buna bağlı akut karın tablosu sonucu ameliyata alınan Müjde Elif Tepegöz, ameliyatın 4. gününde ani solunum yetmezliği ve şuur kaybı gelişince,  yaşam destek ünitesi ihtiyacı oluşması sonucu VM Medical Park Samsun Hastanesi’ne başvurdu.

Yapılan tetkik ve ileri incelemeler sonucunda akut solunum yetmezliği sendromu (ARDS) tanısı ile 3 gün uyutularak solunum cihazı ve yaşam destek ünitesine bağlı tutulan Müjde Elif Tepegöz’ün, ilgili branşların desteği ile etkin ve yerinde tedavi sonucu solunum yetmezliği düzelerek 8.günde hastaneden tam şifa taburcu edilmiştir.
Hastanın tedavisini üstlenen VM Medical Park Samsun Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Mustafa Doğan: ‘’ARDS, ağır yanıklar, toksik gaz solunması, komplike cerrahi ameliyatları ve septik şok gibi ağır enfeksiyon tablolarından sonra gelişen ani başlangıçlı solunum yetmezliğidir. Akciğerdeki hava kesecikleri suda boğulan insanlar gibi ödem sıvısıyla dolmaktadır.  Ani müdahale edilip ileri yoğun bakım ve yaşam destek ünitesi tedavisi yapılmazsa ölümcül olabilmektedir. Kronik bronşit, kalp yetmezliği gibi ek hastalığı olanlarda risk daha da yüksektir. Hastanın art arda iki ameliyat olması, riski artırmış; ancak yaşının genç olması ve ek hastalıklarının olmaması tedaviyi olumlu yönde etkilemiştir.’’ dedi. Anestezi ve Reanimasyon Kliniği’nden Uzm. Dr. Esra Sarıhasan tarafından yoğun bakımda titiz bir şekilde takip edilen Müjde Hanım, yürüyerek taburcu olmanın mutluluğunu dile getirirken, iki çocuğuna sağlıkla kavuştuğu için VM Medical Park Samsun Hastanesi’ne teşekkürlerini sundu. 
 

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45
Günün Karikatürü Tümü