Konuşma Terapisti

SAĞLIK 09.10.2019, 17:31 19.10.2019, 14:25
Konuşma Terapisti

Konuşma terapisi bireylerde konuşma zorluklarından dolayı meydana gelen iletişim becerilerinin güçlendirilmesine destek sağlar.

Yaşamın belirli dönemlerinde pek çok nedenden kaynaklı olarak konuşma ve dil becerilerinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Yaşlılık dolayısı ile meydana gelen bilişsel sorunlar dil becerilerini etkileyebilir, aniden meydana gelen bir kaza beynin iletişim merkezinde hasara yol açabilir ya da çocukluk yıllarında konuşma becerilerinde sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Yaşamın tüm bu farklı alanlarında meydana gelen konuşma ve dil becerilerinde karşılaşılan sorunlar konuşma terapisi ile çözüme ulaşabilmektedir.

Konuşma terapisi seslerin akıcı bir şekilde ağızdan çıkarak konuşmaya dönüşmemesi, konuşurken belirgin kelime ve ses hataları, kekemelik, peltek konuşma gibi çok geniş bir alana yayılmaktadır. Konuşma terapisinde doğru sonuca ulaşabilmek için öncelikle yapılması gereken sorunu doğru tanılamaktır. Doğru tanı alan problemler uzman konuşma terapistleriyardımı ile zamana yayılan sağlıklı bir süreç şeklinde ilerleyerek çözüme kavuşturulabilmektedir. Konuşma terapisi yaşam kalitesini artıran, sosyal becerilerinin gelişmesini sağlayan bilimsel bir tedavidir.

Kişilerin günlük hayatını olumlu yönde etkileyen konuşma terapisi sayesinde dil becerilerinde sorun yaşayan kişi hem kendini ifade etme becerilerini geliştirecek hem de sosyal yaşama uyum sağlaması kolaylaşacaktır. Konuşma terapisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, seçeceğiniz konuşma terapistidir. Alanında uzman olmayan kişiler ülkemizde bulunan denetim eksikliğinden faydalanarak hem zamanınızı hem de paranızı harcamanıza yol açabilmektedir. Bu nedenle konuşma terapisti seçerken kişinin yeterlilikleri, diplomaları ve almış olduğu tüm eğitimler ile ilgili fikir sahibi olmak doğru tercih için önemli olmaktadır.

Konuşma Terapisti Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ülkemizde Dil ve konuşma terapisi alanında bazı üniversitelerde lisans bölümleri açılmaktadır. Ancak bu bölümler kısa süre önce açıldığından, uzman açığı bir hayli fazladır. Bu nedenle konuşma terapisti olarak seçeceğiniz kişinin yetenekleri, deneyimleri ve almış olduğu eğitimler büyük önem kazanmaktadır. Öncelikle konuşma terapistinizin daha çok hangi konularda çalışmalar yaptığını ve uzmanlıklarının neler olduğunu terapiler başlamadan önce öğrenmelisiniz. Yurt dışında eğitim alan terapistlerin ülkemizde uzman olarak çalışabilmesi için YÖK denkliği almış olması gerekmektedir. Bu nedenle yurt dışı eğitimi bulunan bir terapistin YÖK denkliğinin varlığı mutlaka sorgulanmalıdır.
 

İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra konuşma terapisi yüksek lisansı için Amerika’ya giden Ümmühan Erkoç, Northeastern Üniversitesi Konuşma-Dil Patolojisi bölümünden 2009 yılında konuşma terapisti olarak mezun oldu. 2011 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaparak İRE Dil ve Konuşma Merkezi’ni kuran Erkoç, yüksek lisansını Amerika’da tamamladıktan sonra orada 1 yıl Bilinguals Inc. Çocuk Merkezi’nde konuşma terapisti olarak çalıştı. Başarılı ve yenilikçi yaklaşımı ile konuşma ve dil becerilerinde sorunlar yaşayan kişilerle çalışarak deneyimlerini artırdı. Kuruculuğunu üstlendiği İRE Dil ve Konuşma merkezinde hizmet veren tüm çalışanlar da Ümmühan Erkoç süpervizörlüğünde hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı