banner178

Kurban Kesimi Çocuklara İzletilmemeli

Liv Sağlıklı Yaşam Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, Kurban Bayramı’nın çocuklara nasıl anlatılması gerektiği hakkında bilgilendirmede bulundu.

SAĞLIK 09.07.2022, 11:27 09.07.2022, 11:32
Kurban Kesimi Çocuklara İzletilmemeli

Liv Sağlıklı Yaşam Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, “Bayramlar ve bayramlara istinaden yapılan kutlamalar hem çocuklar hem yetişkinler adına bir araya gelme, mutluluğu paylaşma, sosyalleşme ve ziyaretlerle aidiyet ve sevgi bağlarını güçlendirme, kaybedilen insanların kabirlerini ziyaret edebilme ve kültürel ve dini değerlerin devamının sağlanabilmesi gibi birçok açıdan önemli bir işleve sahiptir” dedi.

HEM İBADET HEM MANEVİ BOYUTU AKTARILMALI

Çocuklara kurban bayramının anlatılmasının çocuğun gelişim dönemine göre değiştiğini ifade eden Psikolog Öziç, “Soyut düşünce becerilerinin geliştiği dönemde özellikle 11 yaş ve sonrasında kurban bayramının hem ibadet hem manevi boyutu gerekçeleriyle birlikte aktarılabilir. Kurban kesiminin bir şiddet davranışı olarak değerlendirmesini önlemek adına kurbanın dini bir ritüel olduğunun ve kesim işlemi ya da kan akıtılıyor olmasının bir zevk ve şiddet amacıyla gerçekleştirilmediği çocukla paylaşılmalıdır. Kurban Bayramı’nın dini boyutuna ve yoksul insanlara yardım gibi sosyal boyutuna değinilmesi önemlidir” bilgisini verdi.

11 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE BAYRAMIN YARDIMLAŞMA BOYUTU ANLATILMALI

11 yaşından küçük çocukların soyut düşünme beceresinin gelişmediğinin altını çizen Psikolog Enise Öziç, “11 yaşından daha küçük çocuklar ise soyut düşünebilme becerileri açısından yeterli gelişim seviyesinde olmadıkları için bu yaş döneminde daha kısa ve somut ifadeler ile kurban bayramının anlatılması önerilmektedir. Bu yaş dönemi çocuklarda kurban bayramının sosyal ve yardımlaşma yönüne vurgu yapılması yeterlidir. Soyut düşünce becerisi gelişmeyen çocuklara ise özellikle kurban kesiminin izletilmemesi, bu sürecin çocuklardan uzak bir yerde gerçekleştirilmesi önemlidir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı