banner64

Leblebinin Faydaları Nedir?

Nohuttan üretilen ve binlerce yıllık geçmişi olan leblebi ülkemizde de yaygın olarak tüketilmektedir. Peki leblebini faydaları nelerdir ?

Leblebinin Faydaları Nedir?

A,C ve E vitaminleri açısından zengin olan leblebi, bakır, potasyum,demir, kalsiyum ve yüksek oranda sodyum u bünyesinde barındırır. Ayrıca sindirim sistemi içinde çok faydalıdır. Leblebi nişanlarda, düğünlerde, misafir davetlerinde ve aperatif olarak günlük olarak kullanıma da çok uygundur.

Leblenin Faydaları Nelerdir ?

Leblebinin açlığı giderici özelliği vardır: Bilhassa rejim yapan insanları leblebin tüketmesi ile kilo verdirmeye yardımcı olur. Çünkü leblebinin tok tutma özelliğinin olması sebebiyle acıkma ötelenmiş olur. Bundan dolayıdır ki; leblebi yemek yemeyi bastırmaya yarar.

Leblebi Uykuyu sorununu çözer: Leblebinin içeriğinde bulundurdurğu materyaller (serotonin v.s.) sayesinde uyku sorunu çeken kişilere büyük fayda sağlar. Yatmadan önce belli oranda yenilen leblebi sayesinde güzel uykulara dalabilirsiniz.

Leblebi Sinir sistemine iyi gelir: Leblebinin sinir sitemine katkıları da vardır. Stres ve depresyonda problemlerinin çözümünde olumlu katkı sağlar. Stresten oluşan negatif düşüncelerden engeller.

Leblebi bağışıklık sistemini güçlendirir:  Demir bağışıklık sistemini açısından son derece önemlidir. Leblebinin içerisinde bol miktarda demir olduğundan bu sizi hastalıklara karşı korumaya yardım eder, dayanıklılığınızı arttırır.

Leblebi Enerji Verir: Leblebinin bol miktarda demir içerdiğini yazmıştık, özellikle hamilelik döneminde anneler için demir önemli bir maddedir. Fakat daha fazla faydalarından yararlanmak için leblebi yerine nohut tüketilmesini öneririz. Çünkü leblebi kavrulma esnasında bazı özelliklerini yitirmektedir.

Leblebi kadınlar hastalıklarına iyi gelir: Leblebinin bazı kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bunlardan başlıcaları meme kanseri ve menopozdur.

Leblebi cilde iyi gelir: Leblebi bazı mineralleri barındırdığından saç ve cilde faydası vardır. Kepek soruna iyi gelir, sivilcelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Leblebi börek taşı oluşumunu engeller: Böbrek taşı sıkıntısı çekenler, leblebinin böbrek taşını engelleyici etkisi vardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER