Melisa Çayının Mucizevi Faydaları

Melisa Çayı'nın faydaları nelerdir, zararları var mıdır? Melisa Çayı nasıl demlenmelidir?

SAĞLIK 24.01.2021, 11:51 24.01.2021, 12:47
Melisa Çayının Mucizevi Faydaları

Melisa Çayı bir çok rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.Anksiyete, uykusuzluk, soğuk algınlığı, öksürük, grip, solunum yolu enfeksiyonu, Alzheimer hastalığı, demans, ateş, ağrılı regl krampları, herpes, şişkinlik, gaz, baş ağrısı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilen Melisa  Çayı'nın faydaları merak ediliyor. Peki, Melisa çayı nelere iyi gelir? Melisa Çayının zararları var mıdır? Melisa Çayı hangi zamanlarda içilmemelidir?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

 • İçinde bulunan antiseptik özellikler sayesinde egzama, mantar, uçuk gibi sorunlara iyi gelmektedir.
 • Mikrop öldürücü özelliği olduğundan dolayı böcek ve sinek ısırıklarına iyi gelmektedir.
 • Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle uyku probleminde kullanılabilen bir çaydır. Uyumadan 15 dakika kadar önce içilirse uyku sorununa iyi gelir. Aynı zamanda sakinleştirici özelliğinden dolayı strese de iyi gelmektedir.
 • Hazımsızlığa ve mide ağrısına iyi gelmektedir.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda uçuğa iyi geldiği kanıtlanmıştır.
 • Düzenli kullanıldığında yağ yakımını sağlar. Bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca tok tutma özelliği de vardır.
 • Regl ağrısına iyi gelen çaylardan biri de melisa çayıdır. Regl olmadan birkaç önceden düzenli olarak içilmeye başlandığında regl ağrılarını azaltmaktadır.
 • Ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı grip ve nezle gibi hastalıklarda hızlı iyileşmek için melisa çayı içilebilir.
 • Tansiyonu dengelemektedir.
 • Sindirim sorunlara iyi gelen bir çaydır.
 • Konsantrasyonu artıran çaylardan biridir.

Melisa Çayı Nasıl Demlenmelidir?

Melisa çayını demlemek oldukça kolaydır. Bir bardak suyu kaynatıp bir bardağa dökülür. Üzerine 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş melisa otu ya da 1,5 çay kaşığı taze melisa otu suya atılır. Yaklaşık 10 dakika kadar çayın demlenmesi sağlanır. Ardından çay süzülür ve tüketilmeye hazır hale getirilir. Günde 2 fincandan fazla içmemeye özen gösterilmelidir. Uzun bir süre melisa çayı tüketildiyse bir hafta ara verilmesi tavsiye edilir. Hamile ve emziren kadınların melisa çayını içmemesi önerilir.

Melisa Çayı Zayıflatır mı?

Melisa Yaprak Çayı ve kilo kaybı ile ilgili hayvan temelli araştırmalar yapılmıştır. Bu bitkinin özünün farelerde yağ dokusu büyümesini bastırdığını ve yağ hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. İnsanlarda yağ hücrelerinin metabolizmasını hızlandırabileceği henüz kanıtlanmamış olsa da bazı önerilerbulunmaktadır. Bu da vücudun daha hızlı ve daha verimli şekilde yağ yakmasını sağlayabilmektedir.

Melisa Çayı Zararlı mıdır?

Melisa Çayının Olası Yan Etkileri var mıdır?

Melisa (Limon Balsamı) Çayının tüketimi ile ilişkili bazı yan etkiler bulunmaktadır. Bildirilen sorunlar arasında baş ağrısı, ağrılı idrara çıkma, artan vücut ısısı, bulantı, kusma, mide ağrısı, baş dönmesi ve hırıltı yer aldığı belirtilmiştir. Ayrıca, bu bitkinin diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürme riski de vardır. Ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçlarla birleştirildiğinde çok fazla uyuşukluğa da neden olabilmektedir. Bazı araştırmalar, Melisa Çayı, tiroid fonksiyonunu değiştirebileceği ve bunun sonucunda tiroid hormon seviyelerini azaltabileceği ve tiroid hormonu replasman tedavisine müdahale edebileceği endişesini dile getirmiştir.

KAYNAK: www.Kapsamhaber.com

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı