Mide Balonu Nedir?

Mide balonu kullanıcıları genel olarak operasyon olmadığı için pek bir şey hissetmeden hızlı ve konforlu bir şekilde işlemlerin gerçekleştiğini söylerler.

SAĞLIK 10.01.2021, 21:01 16.01.2021, 12:46
Mide Balonu Nedir?

Silikon kullanılarak üretilen ve endoskopi kullanılarak mideye yerleştirilen mide balonu obezite ile mücadelede kullanılan etkin yöntemlerdendir. Ameliyat olmasına gerek olmayan ve obezite sınırında olan kişilerin zayıflaması için uygulanan tokluk hissi vermeye yarayan cerrahiye hazırlık aşamasıdır. Hızlı bir şekilde hastaların kilo vermesi amaçlanarak uygulama yapılır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu endoskopi cihazını kullanılarak kamera yardımıyla mideye yerleştirilir. Ameliyata uygun olmayan ve kilo problemi olan kişilere uygulanan pratik bir yöntemdir. Konulan balon yardımıyla kişinin beslenme alışkanlıkları değişerek kilo vermesi sağlanır. Kolay bir teknik olduğu gibi hastanede yatılmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. İşlem tamamlanıp takıldıktan sonra 6-12 ay sonra çıkarılması gereklidir. 15 dakika süren medikal bir işlem olup hafif uyutularak yapılmaktadır. Kesi ve ameliyat izi olmadan kolaylıkla yapılabilen bir uygulamadır. Uygulamadan sonra hasta bilgilendirilerek evine gönderilir. Mideye takılan balonun maksimum kullanım süresi bir yıl olup kişinin diyet ve spor uygulayarak süreci desteklemesi önem taşır.

Yutulabilir Mide Balonu Yaptıranlar

Uygulama açısından diğer yöntemlere göre cerrahi olmayan bir yöntem olmasından dolayı daha sık tercih edilir. Kontrollü bir şekilde diyetle birlikte kullanıldıktan sonra kişilerin fit ve sağlıklı bir bedene kavuşması hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Diğer mide balonlarıyla aynı etkiye sahiptir. Daha uzun süre tok kalınmasını ve porsiyonların küçülmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Mide balonu anesteziyle mideye yerleştirilirken yutulabilir mide balonu hap gibi yutularak kendiliğinden aylar sonra mideden atılmayı sağlar. Merkeze gelinip hemen yerleştirilerek uzman hekimlerin tavsiyelerine uyulduktan sonra kolaylıkla komplikasyon riski olmayan bir uygulamadır.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

Mide balonu kullanıcıları genel olarak operasyon olmadığı için pek bir şey hissetmeden hızlı ve konforlu bir şekilde işlemlerin gerçekleştiğini söylerler. Fakat mideye uygulanan bu işlem tek başına hiçbir zaman yeterli değildir. Midenin küçülmesi balonla sağlanırken aynı zamanda hastanın da diyetle süreci desteklemesi önem taşır. Diyet ve sporla uygulamanın sonuçları daha etkili ve kalıcı olmaktadır. Hastaları merak ettiği bir konuda yaş aralığıdır. Uzmanlar 16 yaş altı ve 75 yaş üzeri kişilerde uygulama yapılmasını önermezler. Eğer obezlik ileri seviyedeyse kişilere bir süre diyet önerildikten sonra sürecin başlaması daha doğru bir karardır. 15-20 dakika süren bu işlemlerden sonra hasta 1-2 saat içinde evine gönderilerek iyileşme süreci olmaması ne kadar kolay bir işlem olduğunu göstermektedir.

Mide Balonu Fiyatları

Obezite cerrahisinde en sık tercih edilen uygulama olarak bilinen mide balonu fiyatları için internet üzerinden ya da doğrudan bilgi verilmesi doğru değildir. Sağlık bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Mide operasyonlarına göre daha düşük maliyetlerde uygulanarak hastalar için obezite alanında etkili çözümler arasında yer almaktadır. Ön muayene olunarak uygulanacak olan yöntemlerin ve tedavinin belirlenmesinden sonra fiyat bilgisi verilmelidir.

Uygulamayı yaptıracak olan kişilerin en çok merak ettiği konu maliyetlerdir. Maliyetlerin ne kadar olduğunu öğrenmek için öncelikle randevu alınarak muayene olunması en sağlıklı yoldur. Merkezlerde uygulanan mide balonu uygulamaları yutulabilir olan balondan daha düşük maliyetlerdendir. Bunun nedeni ise yutulabilir olan ileri teknoloji kullanılarak üretilmiş olması ve hap şeklinde olarak hastaya herhangi bir işlem yapılmadan istediği bedene kavuşmasını sağlamak olmasından kaynaklıdır. Maliyetlerin klasik yöntemlere göre yüksek olması önemli olmayıp kişilerin cerrahi ya da endoskopi işlemlerini yaptırmak istemediğinden bu yöntemi tercih etmesi önemlidir. Hangi yöntemin hastalar için uygun olduğuna muayene olunan hekim karar verecektir.

https://www.drfirat.com/mide-balonu/ ß hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı