Obezite Nedir? Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite, son yıllarda dünyada özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kilo alma hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Peki obezite nedir? Obezite nasıl oluşuyor?

Obezite Nedir? Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite, en basit tanımıyla; insan vucundunda sağlığı bozacak miktarda aşırı ve normal yağ birikmesine denilmektedir. Obezite herkeste görülebilir. Dünyada obezite hastalarının sayılarında her geçen gün artış göstermektedir. İş yoğunlukları ve stresinde artmasıyla birlikte beslenme alışkanlıkları değişmiş, buna teknolojide gelişmelerde eklenince toplumlardaki obez sayıları da artmıştır

Obezite Nedir?

Obezite, insan vucudundaki yağ kütlesinin, yağsız kütleye nazaran aşırı decede yükselmesi sonucu vucut ağırlığının normalin üstüne çıkmasıdır. Kişinin tıp açısından obez olup olmağının belirlenmesi, insan vucudundaki yağ oranının  ölçümünde kullanılan yöntem ''Vucut Kitle Endeksi'dir...'' Vucut kitle indeksi, kişinin kilosunun, boyunun karesine bölünmesiyle olur.

Obezite tedavi edilmedeği ve birey fazla olan yağlarından kurtulamazsa uyku apnesi, felç, kalp damar hastalıkları, diyabet ve diğer kronik hastalıklar gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

.Kişinin eski kıyafetlerinin artık dar gelmeye başlaması

.Tartıdaki ağırlık her geçen gün artış gösteriyorsa

.Bel bölgesindeki yağlanma giderek artıyorsa,

.Vucut Kitle İndeksi hesaplama sonuçlarının 30'a yaklaşması

.Düşük efor sarfedildiğinde bile yorgunluk hissediliyorsa

.Sabahları baş ağrısı ortaya çıkıyorsa,

Bunlar obeztenin belirtilerinden bazılarıdır.

Obezite Sebepleri

Kalori alımı ve enerjinin harcanması arasındaki dege kişinin kilosunu ortaya çıkarmaktadır. İnsanlar eğer yaktığı kaloriden fazla kalori alıyorsa kilo artışı olacaktır. Fakat kişi, yaktığı kaloriden az kalori alıyorsa bu seferde kilo kaybı yaşanacaktır. Bu yönüyle baktığımızda obezitenin en büyük sebebini fazla kalori alımı ve hareketsizlik oluşturmaktadır. Bunlara bağlı olarak obeziteye sebep olan başka nedenlerde olabilir.

Yanlış Beslenme Obeziteye Neden Olur mu?

İnsanların, fazla yağı, fazla tuzlu,fazla şekerli gıdalar tüketmesi obezite hastalığına yakalanma risklerinin artırmaktadır. Bu anlamda yapılan bazı araştırmalara göre hazır gıdaların tüketimi obezite hastalığına yakalanmaya katkıda bulunmaktadır.

Genetik Faktörler Obeziteye Neden Olur mu?

Aileside obezite hastalığı olan kişilerin genetik olarak bu hastalığa yakalanma riskleri  çok daha yüksektir. Çünkü genetik özellikler, vucudun yağ depolamasında görev yapan hormonların salınım miktarlarını ve etkinliğini belirledikleri için obezite hastalığının oluşumunda belirleyici olabilir.

Aşırı Beslenme Obeziteye Neden Olur mu?

Kişiler, bilhassa yağlı gıdaları çok tüketiyorsa obez olma olasılıkları yükselecektir. Yağ ve şeker oranı yüksek gıdalar kalorice çok yüksek olmakla birlikte kilo alınmasına neden olmaktadır.

Hareketsiz Olma Obeziteye Sebep Olur mu?

Hareket seviyesi düşük insanlar, hareketli kişilere göre daha az kalori yakmaktadırlar. Unutmayalım ki yakılan kalori, alınan kaloriden az ise bu durumda kişi kilo alır. Özellikle son yıllarda gençlerin saatlerce bilgisayar başında zaman geçirme, cep telefonları ile uğraşma, atari salonlarında oyun oynama veya saatlerce televizyon izleme gibi birçok nedenden dolayı obeziteye yakalanma riskleri artmaktadır.

İlaçlar obeziteye Sebep Olur mu?

İnsanların kullandığı bazıilaçlar kilo alımına neden olabilmektedir. Bazı diyabet ilaçları, antidepresanlar ve hormon ilaçları iştah artışına neden olabilmektedir.

Psikolojik Faktörler Obeziteye Neden Olur mu?

İnsanların bazıları duygusal yoğunluklara göre yemek yemektedirler. Mutsuzluk, can sıkıntısı, öfke ve stres gibi neden yaşandığı esnada kişilerin daha fazla yemek yedikleri gözlenmiştir.

Obezite Tedavisi Nasıl Olur?

Obezite hastalarının en önemli bilmeleri konu, obez kişinin bilinçlenmesi ve kararlı olmasıdır. Kişi sağlığının kötüye gittiğini ve bu bu kötü gidişi durdurması gerektiğini bilmesi çok önemlidir. Hastanın bilinçlenmesi ve yaşam tarzını değiştirmeye çalışması ise kilo verme olayını daha sıkıntısız ve daha etkili duruma getirecektir.

Obezite tedavi yöntemleri bilinen tek yöntem cerrahi operasyonlar değildir. Bunların dışında ; Davranış değişikliği tedavisi, egzersiz tedavisi, beslenme tedavisi, ilaç tedavisi gibi yöntemler obezitenin tedavi metotları arasında bulunmaktadır.

Beslenme Tedavisi Yöntemi: Kişinin alınan kalori miktarını azaltmak ve yeme alışkanlıklarını değiştirmek obeziyle mücadele etmenin en önemli adımı arasında yer alır. Kişinin sağlık durumuna göre özel diyetlerle kilo kaybı hızla görülür. Kilo verme yavaşdığı dönemler olabilir. Bu durumda kişi bu dönemlerde sabırlı olup diyetine devam etmelidir.

Egzersiz Tedavisi Yöntemi: Fiziksel aktiviteleri arttırmak obezite tedavisinin ana etmenlerinden biridir. İnsanlar sadece yürüyerek bile formalarını koruyabilirler

Davranış Değişikliği Tedavisi: Bu tedavideki amaç ; hastanın yaşam tarzını değiştirmektir. Hastaya neden yemek yediğini ve ne zamanlarda fazla miktarda yemek tükettiğini bilinçlendirip, hastanın kilo alırken yaptığı yanlışların düzeltilmesi hedeflenmektedir.

İlaç Tedavisi: İlaçla tedavi yöntemi, tek başına kilo verilmesini sağlayamaz. İlaçla tedavi kilo verme sürecini hızlandırabilir veya düzenleyebilir. İlaçla tedavi yönetimine doktor karar verir. Bunların dışında, piyasada satılan bazı ilaçların kilo verdirdiğine kesinlikle itibar edilmemelidir.

Cerrahi Müdehale: Obezite hastalığıyla mücadele noktasında bütün yöntemler denenmiş ancak bir başarı sağlanamamış ise, gennelikle en son çare olarak cerrahi operasyona başvurulmaktadır.

elif taşan

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 00:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER