Olumsuz Haberler Travma Sonrası Stres Bozukluğu Sebebi

Olumsuz haberlere maruz kalmanın psikolojimizi de olumsuz etkilediğini söyleyen Uzm. Klinik Psikolog Enise Öziç, “Yaşanan travmatik olaylara tanık olmak ya da maruz kalmak, sağlıklı bilginin edilememesi, bilgi kirliliklerinin oluşması; bireylerde güvensizlik, huzursuzluk, hayal kırıklığı, çaresizlik kaygı ve korku gibi duygulara neden olarak travma sonrası stres bozukluğu dediğimiz bozukluğun oluşmasına neden olabilmektedir” dedi.

SAĞLIK 05.08.2021, 09:48
Olumsuz Haberler Travma Sonrası Stres Bozukluğu Sebebi

Yapılan birçok çalışmanın olumsuz haberlerin insan psikolojini olumsuz yönde etkilediğini gösterdiğini belirten Liv Hospital Samsun’dan Uzm. Klinik Psikolog Enise Öziç, önemli uyarılarda bulundu.

Son dönemde doğal afetler ve pandemi gibi insanları negatif etkileyen olumsuz haberlere aşırı derecede maruz kalmak, psikolojiyi de derinden etkiliyor. Yaşanan travmatik olaylar, bu olaylara maruz kalmak, sağlıklı bilginin edinilememesi, bilgi kirliliklerinin oluşması; bireylerde güvensizlik, huzursuzluk, hayal kırıklığı, çaresizlik kaygı ve korku gibi birçok duygu oluştuğunu ifade eden Uzm. Klinik Psikolog Enise Öziç, “Bu duyguların şiddetinin yüksek olması, çoğu zaman bireyin sağlıklı düşünebilmesine ve sağlıklı hareket edebilmesinin önüne geçebilmektedir. Tüm bunlar ise bireyin var olan psikolojik sorunlarının artmasına ve hatta çoğu zaman travma sonrası stres bozukluğu dediğimiz bozukluğun oluşmasına neden olabilmektedir” diye konuştu.

Gevşeme ve nefes egzersizleri yapılabilir

Psikolojimizi nasıl koruyabileceğimiz hakkında da bilgi veren Uzm. Klinik Psikolog Enise Öziç, “Bu dönemde psikolojik sağlığımızı korumak adına gevşeme egzersizleri ve nefes egzersizleri kullanılabilir. Birçok çalışma etkili yapılan bu egzersizlerin insan psikolojisi ve fizyolojisi üzerinde oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Yine kalp ritmini yüzde 40 artıracak şekilde günde ortalama 40 dakika yapılacak yürüyüşlerin de oldukça faydalı olduğu ve vücutta antidepresan etkisi yarattığı belirtilmiştir. Bu nedenle her türlü habere maruz kalmamak, sadece güvenilir birkaç kaynağı takip etmek, bilgi kirliliği gerçeğini bilerek haberleri değerlendirmek, duygularımızın normal olduğunu bilmek, elimizden geleni somut destek olarak sağlamak ve bunun dışında günlük yaşam rutinlerinin olabildiğince devam ettirilmesini sağlamak psikolojik sağlığın korunmasında destekleyici olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı