Pegan diyeti nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin en popüler diyetlerinden pegan diyeti, dünyaca ünlü starların en gözde diyetlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki Nedir bu pegan diyeti?

Pegan diyeti nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler için son dönemlerin en ideal diyetleri arasında pegan diyeti yer alıyor. Bu önerinin mucidi Amerikalı bir doktor yapılabilecek en iyi diyetin ''Pegan Tipi Diyet'' olduğunu açıkladı. Pegan diyetinde et ürünleri yemek sebesttir ancak çok az miktarlarda... Pegan diyeti temelde sebze ve meyveleri tüketmeyi amaç edinmiştir. Pegan diyeti %75'i sebzelerden, %25'i ise hayvansal gıdalardan ve kaliteli yağlardan oluşmaktadır.

Pegan Diyeti Nedir?

Pegan diyetini kısa açıklamak gerekirse; Vegan ve paleo diyetlerinin birleşimine, yani bu iki diyetin faydalı yönlerini birleştirmesine denilmektedir. Vegan beslenmede bilindiği üzere canlıların yumurtası ve sütünden üretilmiş gıdalar tüketilmediği gibi et'de tüketilmemektedir. Bazı insanların taş devri diyeti olarak niteledikleri,bir nevi atalarımızın diyetine de bezetilen Paleo tipi beslenmede ise; işlenmiş gıdalar yerine protein ve lif ağırlık bir sistemden bahsedilmektedir. Amerikalı bir doktor olan Mark Hyman'ın geliştirmiş olduğu pegan diyeti uzun sürede sağlık ve sağlılıklı kilo kaybını vadetmektedir.

Pegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Pegan diyette ilk adım ve en önemli altın kural; kan şekerini ani olarak yükseltmeyen besinler tüketmek. Kronik bazı hastalıkların ana sebebi olarak un ve şeker bu diyette yasaklanmıştır. Bazı uzmanlara göre un, kan şekerini toz şekerden daha hızlı yükselmektedir.

Pegan Diyetinde Yeşil Gıdalar Tüketilmeli midir?

Pegan diyetinde, genel olarak sebze ile beslenilmelidir. Bu diyete göre beslenme, %70 oranında sebzeler ve faydalı tohumlardan oluşmalıdır. Nişasta yönünden zayıf olan sebzeler tercih edilmelidir. Örnek verecek olursak, patates pegan tipi beslenmede öncelikleriniz arasında yer almamalıdır. Pegan tipi beslenmede tabanığızın önemli bir bölümü karnabahar gibi kaynağının sebze olduğu karbonhidratlardan oluşmalıdır.

Meyve tüketimine dikkat edin

Pegan diyetinde meyve tüketilebilir ama aşırıya da kaçmayın. Bu diyet tipinde 8 ila 10 öğün arası meyve ve sebze tüketilebilir. Ama bu öğünlerden en fazla 3 tanesi meyve olabilir. Bunlardan üzüm ve ananas tipi yüksek şeker içeriğine sahip meyvelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların yerine glisemik indeksi düşük olan  ve aynı zamanda antioksidan özelliği olan meyveler tüketilebilir. Bunların başında yaban mersini yer alır. Bunların dışında zeytin, hindistan cevizi ve avokado da tüketilebilir.

Gerçek Gıdaları tüketin

Birçoğumuz marketlerde bisküvi yada çikolata vari abur cuburları incelerken, ürünlerin içeriğinde glutensiz yazdığını görmüşüzdür. Unutulmaması gerekir ki, glutensiz yazması onun içeriğinde yüksek şeker olmaması anlamına gelmez. Burada tüketicilerin kendilerine sorması gereken temel soru şudur:  Bu abur cuburlar insan yapımı mı? diğer bir ifade ile doğal mı? yoksa değil mi? Çilek, Elma, Avokado doğal meyvelerdir. Ancak bisküvi,çikolata, gofret insan yapımı ürünlerdir. Tüketiciler kesinlikle doğal olanı tercih etmelidirler.

Sağlıklı yağlar tüketin

Sağlığınız ve kilo verebilmeniz için iyi ve kaliteli yağlar tüketilmelidir. Buzdolabındaki kızartmalar ve margarinlere veda etmeniz gerekmektedir. Derin deniz balıkllarından Omega 3 yağı almaya özen gösterin. Bunların dışında avokado, yumurta, gezen büyükbaş hayvanların etinden tüketmeye bakınız.

Rafine yağlardan uzak durun

Pegan beslenme diyetinde, işlenmiş rafine yağlardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Mısır,soya yağlarınızı ise evinize hediye olarak getirilmiş olsa bile sokmayın. Bunların yerine tüketilmesi gereken besinler, doğada serbest olarak yetişmiş olan büyükbaş hayvanların sütünden yapılmış gerçek tereyağını tercih etmelisiniz.

Süt tüketimine dikkat edin

Yaşadığımız çağda hazır gıdalarında artması sebebiyle birçok besinde katkı maddelerine rastlanılmıştır. Süt gibi gıdaların içerisinde hormonlar,antibiyotikler, alerjik proteinler ve kansere bile yol açabilecek maddeler bulunmaktadır. Bunların yerine doğada serbest olarak yetiştirilen ineklerin sütünden elde edilmiş tereyağı ve bazı peynir türleri tüketilebilir.

Şarküteriden uzak durun

Şarküteri tarzı yerlerdeki işlenmiş etlerden ve gıdalardan uzak durulmalıdır. Tabağınız ı4/3'ünü sebze ile 4/1'ini de doğal ortamlarda yetişmiş hayvansal protein için ayırmanızda fayda vardır.

Elif Taşan

                                                                                                                                       

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 00:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER