Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir

Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Burak Tatar, "Kadın kanserleri arasında üst sıralarda yer alan rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır" dedi.

SAĞLIK 23.04.2020, 15:44 25.04.2020, 02:46
39
Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir

Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Burak Tatar, rahim ağzı kanseri ve hastalığın erken dönemde belirlenmesinin tedavi başarısı üzerindeki etkisi hakkında önemli bilgiler verdi.
Tatar, "Rahim ağzı dokusunda gelişen ve ileri evreye kadar belirti vermeyen rahim ağzı kanseri, kadın kanserleri arasında en sık görülen kanser türünden birisini oluşturmaktadır.

HASTALIĞA NEDEN OLAN ETKEN
Hastalığa neden, % 99 oranında HPV yani İnsan Papilloma Virüsü’dür. Her 100 kadından en az ikisinin, hayatının bir döneminde rahim ağzı kanseri yakalandığı yapılan araştırmada ortaya çıkmaktadır."

Rahmin vajina ile birleştiği bölgeye rahim ağzı (serviks) adı veriliyor. Hastalığa % 99 oranında HPV (İnsan Papilloma Virüsü) neden olmaktadır. HPV virüsü genel anlamda cinsellik yoluyla geçmektedir. Rahim ağzında yerleşik hücreler anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlayarak öncelikle kanser öncülü anormal hücresel değişikliklere ve bunlar da rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.  HPV virüsü oldukça sinsidir ve aylarca hiçbir belirti göstermeden yayılmaya devam edebilir. Virüsün belirtilerine, bulaşma olduktan birkaç ay veya yıl sonra rastlanılabilir.

TARAMA ÖNEMLİ
Yapılan araştırmalarda her yıl dünya genelinde 35-55 yaş arasında yaklaşık 570 bin kadın rahim ağzı kanseri teşhisi alıyor. Rahim ağzı kanseri erken evrelerinde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Fakat, Düzensiz, mens (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama, Cinsel ilişki sırasında ağrı, Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı,  Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı, Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı, Tek bir bacakta şişkinlik,  İdrar yaparken ağrı gibi sağlık sorunları belirtileri ile ortaya çıkabilir.
Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanserinde düzenli kontrol hayat kurtarmaktadır" diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45