Rahim Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle kısırlık sorunlarında, rahim kanallarının incelenmesinde ve kanser teşhisleri için rahim filmi çekilmesine gerek duyulur.

SAĞLIK 12.01.2021, 11:14
Rahim Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teknolojinin gelişimi ve yeni nesil cihazlar sayesinde rahim filmi kısa süre içerisinde çekilir. Bu işlem ile kadınların doğurganlık organı olan rahmin detaylı görüntülenmesi sağlanır. Rahim filmleri âdet kanamasının bitiminden birkaç gün sonra çekilir. Rahmi filmi çekilmeden önce daha evvel çekilmiş film raporları varsa bunlar doktora gösterilerek incelenir.

Ağrısız bir işlem olmasına rağmen arzu edilirse film çekilmeden önce hastaya ağrı kesici verilebilir. İşlemin bitiminden sonra hastada hafif bir kanama meydana gelebilir. Uzun süreli olmadığı müddetçe bu gayet normal bir durumdur. Rahim filmi fiyatları ise işlemin yapılacağı merkeze göre değişkenlik gösterir.

Rahim Filmi Kullanım Alanları

Özellikle kısırlık sorunlarında, rahim kanallarının incelenmesinde ve kanser teşhisleri için rahim filmi çekilmesine gerek duyulur. Rahim filmleri doktorun rahim şeklini, tüplerin açık veya kapalı oluşunu, kısırlığın sebebini araştırmasına imkân sağlar. Hastada tekrarlayan düşükler yaşanmışsa, rahimde yeni bir gebelik için engel olup olmadığı incelenir. Sperm ve yumurtanın döllenmesine engel olacak olası ihtimaller veya döllenmiş yumurtanın rahimde tutunmasına engel teşkil eden anormal durumlar çekilen film neticesinde değerlendirilir.

Anestezili Rahim Filmi

Hastanın rahim filmi çektirmekten korkması ve stres yapması durumlarında, rahim filmleri anestezi verilerek kişinin uyutulması sureti ile çekilebilir. Nadir de olsa tercih edilen bu işlemde hastaya film çekilmeden önce lokal anestezi verilerek bel altı uyuşturulur ve rahim filmi çekilir. Genellikle lokal anestezi tercih edilse de bazı durumlarda hastaya genel anestezi de uygulanabilir. Anestezi ile yapılan rahim filmi çekimlerinde hasta hiçbir şey hissetmez ve işlem bitiminden hemen sonra normal yaşantısına devam edebilir. Anestezili HSG filmi fiyatları normal HSG filmlerine göre daha maliyetlidir.

HSG Filmi Nasıl Çekilir?

HSG filmi çekilmesi için öncelikle hasta sedyeye sırt üstü yatırılır. Rahim ağzına dezenfekte amaçlı bir solüsyon sürülerek, vajinanın rahat görüntülenebilmesini sağlayan spekulum aleti vajina girişine yerleştirilir. Ardından kontrast bir madde olan sıvı haldeki ilaç rahim içerisine gönderilir. Bu sıvının basınçlı bir şekilde rahim içinde ilerleyişi izlenir. Bu ilacın rahimde ilerleyişi ile tüplerde tıkanıklık olup olmadığı görüntülenir. Çekimin yapılması ile spekulum çıkarılır ve hasta sedyeden kaldırılır. Bu işlem sırasında hasta hafif bir ağrı hissedebilir ancak bu durum kısa süreli ve geçicidir. Hasta işlemin ardından günlük yaşantısına devam edebilir. Hsg filmi fiyatları ise her sağlık kuruluşunda seneden seneye değişkenlik gösterir.

Açık Emar Nedir?

Manyetik rezonans anlamına gelen emar çekimi; vücutta bulunan hidrojen ve nötron atomlarının hareketlerini kaydeden bir cihazla yapılır. Bu cihaz radyo frekans dalgaları ile vücuda zararlı radyasyon vermeden vücudumuzda ki çeşitli dokuların görüntülenmesini sağlar. Normal emar işlemleri bazı insanlara tünel gibi geldiğinden, nefes darlığına ve endişeye neden olabilir. Emar çekimi nispeten karanlık ve gürültülü bir işlem olduğundan, açık emar yöntemi daha çok tercih edilir. Açık emar çekimi hastaya üç tarafı açık olacak şekilde, daha geniş ve gürültüsüz bir konfor sunar.  Özellikle kapalı alan korkusuna sahip, anksiyete olan kişiler ve çocuklar için açık emar yöntemi kullanılır.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları, görüntülemenin yapılacağı merkeze göre farklılık gösterir. Daha ayrıntılı ve detaylı çekimlerde fiyat artışı yaşanabilir. Her yıl değişen ve güncellenen rakamlar ile ilgili detaylı bilgiye emarın çekileceği sağlık kuruluşu ile iletişime geçilerek ulaşılabilir. Birden fazla çeşidi olan açık emar çekimi için, tedaviye uygun olacak türdeki görüntülemeleri doktor tavsiye eder ve bu doğrultuda hasta görüntüleme merkezine yönlendirilir. Açık emar fiyatları çekim merkezinin fiyat tarifesine göre belirlenir.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı