Rahim Filmi Nedir?

Geçmiş zamanlarda her ne kadar hastada ağrıya neden olacak türde film çekme işlemleri yapılsa da günümüzde gelişen teknoloji ile bu gibi sorunlar ortadan kaldırılmıştır.

SAĞLIK 11.01.2021, 20:36
Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi; embriyonun yerleşeceği rahim boşluğunun sperm ile yumurtanın buluşacağı tüplerin durumunu incelemek için çekilen bir röntgen filmidir. Rahim normal röntgen filmlerinde görünmediğinden içerisini kontrast madde denilen bir sıvı ile doldurmak gereklidir. Sıvı halde ki kontrast madde, x-ışınlarını geçirmediği için röntgen filmlerinde bu incelenen bölgeler rahatlıkla görüntülenebilir.

Rahim ağzından verilen kontrast madde rahim boşluğunda, tüplerde ve karın boşluğunda dağılım gösterir.  Tüplerde tıkanıklık olması durumunda rahme basınçla uygulanan kontrast madde sayesinde kanallarda açılma meydana gelebilir. Yeni teknolojik cihazların kullanılmaya başlanmasıyla hastada ağrı meydana gelmeden film çekilmiş olur.

Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi fiyatları her sene değişim gösterebilir. Rahim filmi; çocuk sahibi olamayan hastalarda kullanılan en temel tanı yöntemlerinden biridir. Mutlaka hastane koşulları altında yapılması gereken bir işlemdir. Steril olmayan işlemler neticesinde istenmeyen sonuçlar doğabilir. Bunun için seçeceğiniz hastane ve hekim de önem arz eder. Özel kliniklerde de yapılabilen kısa süreli, basit bir işlemdir. Rahim filmi fiyatları filmin çekileceği hastaneye, kullanılan ilaçlara ve tedaviye göre değişkenlik gösterir.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Halk arasında kabul görmüş kanı rahim filmi çektirmenin ağrılı bir işlem olduğudur. Geçmiş zamanlarda her ne kadar hastada ağrıya neden olacak türde film çekme işlemleri yapılsa da günümüzde gelişen teknoloji ile bu gibi sorunlar ortadan kaldırılmıştır. Ancak hastaların bazıları hala rahim filmi ücreti çektirmekten korktuğu için, anestezi uygulanarak da rahim film çekimi gerçekleştirilebilir.

Anestezili rahim filmi tamamen tercih meselesidir. Bu sayede hasta birkaç dakika yaşadığı bilinç kaybı sırasında kısa sürede rahim filmi çekilir ve hasta uyandığında işlem çoktan bitmiş olur. İşlem sonrası hastada hafif bir ağrı ya da kanama meydana gelmesi normal bir durumdur. Ağrı kesici alan hasta aynı gün normal yaşantısına geri dönebilir.

Rahim Filmi Fiyatları

Anestezi ile çekilen rahim filmi fiyatları ile normal rahim filmi fiyatları değişkenlik gösterir. Anestezili rahim filminde hastaya damar yolu ile anestezi verilerek hasta uyutulur ve bu işlemi anestezi uzmanının yapması gerekir. Bu durum da maliyeti etkiler. Günümüzde son teknoloji ile geliştirilmiş cihazlar her merkezde bulunmayabilir.

Özellikle büyük devlet hastaneleri hariç diğer devlet hastanelerinde bu cihazlara rastlamak biraz güçtür. Bu durumda tercih edeceğiniz merkezin kullandığı gelişmiş cihazlar ve kaliteli ilaçlar çektireceğiniz filmin ücretini de etkileyecektir.

Açık Emar Nedir?

Emar yöntemlerinde açık emar cihazı ve kapalı emar cihazları bulunur. Kapalı emarda insanlar kendini tünelde gibi hissettiğinden tercih edilme olasılığı daha azdır. Nefes daralması, stres, gürültüden duyulan rahatsızlık gibi nedenlerle hastalar açık emar cihazına girmeyi tercih ederler. Açık emar cihazının 3 tarafı açıktır ve gürültüsüz bir şekilde görüntüleme yaptığından hastaya daha konforlu bir tedavi sunar.

Emar çekilmeden önce hastanın üzerinde bulunan tüm metallerin çıkarılması gerekir. Mıknatıs sistemi ile çalışan açık emar cihazı, hastada metal eşya bulunması durumunda bunu çekebilir ve hastada istenmeyen rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Hatta bu nedenle vücudunda protez bulunan hastaya emar işlemi uygulanmaz.

Açık Emar Fiyatları

Açık emar fiyatları çekilecek olan emar çeşidine göre değişir. Çekilecek olan emar çeşidi ve adedi ödenecek tutarı etkiler. Emar fiyatları için SGK anlaşmaları belirleyici oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hastaneye yaptığı ödemeler, hastanenin kaçıncı basamakta olduğuna göre değişir. Ancak belirli şartlar haricinde çoğunlukla SGK, hastanelere görüntüleme işlemleri için ek ücret ödemez. Bu durumda hasta özel hastaneleri tercih edebilir. Neticede açık emar için ödenecek tutar kurumdan kuruma farklılık gösterir.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı