Retina Dekolmanı Nedir?

Görme alanında bir yönden beliren gri-siyah perde, görme kaybı, örümcek ağları ve gözde ışığın yanma sönmesi başlıca belirtilerindendir.

SAĞLIK 12.01.2021, 18:48
Retina Dekolmanı Nedir?

Retina yırtığının erken teşhisle saptanması ve retina dekolmanı tam olarak gerçekleşmeden tedavi edilmesi görme kaybını engelleme açısından önemlidir. Retina yırtığı belirtileri öncelikle ışık çakmaları ve uçuşan noktalar halindedir. Retina yırtılmasının ardından retina dekolmanı gerçekleşmişse belirtiler ciddi boyutlara ulaşır.

Görme alanında bir yönden beliren gri-siyah perde, görme kaybı, örümcek ağları ve gözde ışığın yanma sönmesi başlıca belirtilerindendir. Bu belirtilerin yaşanması durumunda ivedilikle uzman bir hekime görünmek ve tedavi olmak gerekir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı gözde meydana gelen bir hastalık türüdür. Göz küresi jel kıvamında olan vitreus sıvısı ile doludur. Bu sıvının bir zaman sonra büzüşerek göz küresinin arka duvarından ayrılmasına retina dekolmanı denir. Bu durum arka vitreus dekolmanı olarak adlandırılır. Bu oluşum sırasında retina bölgesinde bazı yırtılmalar meydana gelir.

Retina dekolmanı görme kaybına neden olabilen ve tedavisi aciliyet gösteren bir hastalıktır. Gözde hissedilen ışık saçmaları, ani şekilde ortaya çıkan nokta şeklinde cisimler ve görmede ciddi boyutta yaşanan bulanıklıklar retina dekolmanı belirtilerindendir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Gözün içinde bulunan lensin diğer adıyla merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucunda hastada katarakt denilen rahatsızlık meydana gelir. Bu saydamlığın işlevini kaybetmesi ile beraber hasta artık net görememeye başlar. Kataraktın en sık görüldüğü hastalar ise yaşlılardır. Hastalığın hap veya damla ile tedavi edilme şansı yoktur. Mutlaka bir katarakt ameliyatı gereklidir.

Ağrısız ve kısa sürede gerçekleşen bu operasyon ile gözün içerisinde saydamlığını kaybetmiş olan mercek çıkartılır ve yerine merceğin yapayı yerleştirilir. Hasta bu lensi kendi merceği gibi hiçbir sorun yaşamadan ömrünün sonuna kadar kullanabilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Faco adı verilen katarakt ameliyatı lazer işlemi ile gerçekleştirilir. Bu yöntem sayesinde ameliyatta hastaya dikiş atılması gerekmez. Faco emülsifikasyon yani kısaca faco denilen bu yöntem ile göze küçük bir kesi atılarak, hastanın göz merceği tamamen gözden çıkarılır ve yerine yeni bir göz merceği yerleştirilir. 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde ameliyat gerçekleştirilir ve hasta ertesi gün normal yaşantısına devam edebilir.

Yerleştirilen yeni göz mercekleri, multifocal lensler olduğundan hasta ameliyat sonrasında hem yakını hem uzağı gözlüksüz görebilir.

Operasyon modern cihazlar ve tekniklerle uygulandığı sürece ciddi bir görme hasarı oluşmaz. Nadiren de olsa meydana gelebilecek komplikasyonlar ise uzman hekim tarafından düzeltilir.

Makula Deliği Nedir?

Makula deliği görme merkezinde yaşanan tahribat sonucunda oluşur. Retinada meydana gelen yırtılmalar ve buna bağlı nedenlerle gelişme seyreder. Hastaların genellikle en büyük şikâyeti merkezi görmede yaşadıkları bozulmalardır.

Okuma, araba kullanma ve insanların yüzünü seçme gibi odak gerektiren eylemlerde sıkıntılar yaşanır. Körlüğe neden olmayan ancak hastaların günlük yaşam kalitelerini oldukça olumsuz etkileyen bu hastalık cerrahi operasyon ile tedavi edilir. Makula deliği tedavisinde %85 oranında başarı sağlanır. Hasta ameliyat sonrasında tekrar net olarak görmeye başlar.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Gözde meydana gelen bulanık ve çarpık görüşler ile ilk belirtileri veren makula deliği, ilerleyen haftalarda büyüme seyreder. Kısa sürede ve kolayca büyüyebilen bu delik erken teşhis konulmaz ve tedavi edilmezse hastada ciddi görme bozukluklarına sebep olur.

İlk evrelerinde görmede dalgalanmalar ve merkezde leke görüntüleri oluşurken ilerleyen evrelerde hastanın göremediği alan gittikçe genişler.

Bir gözde yaşanan sıkıntılar ilerleyen evrelerde diğer gözü de etkileyebilir. Görme merkezinde yaşanan sıkıntılar tüm gözün görme işlevini engellemez ancak tedavi edilmediği zaman yaşı ilerlemiş hastalarda görme kayıplarına neden olabilir. Makula deliği erken evrede gerçekleştirilen tedavi ile ortadan kaldırılır.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı