Ritim Bozukluğu nedir, belirtileri Nelerdir?

Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Uğur, "Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan ritim bozuklukları kalp krizi ve ölüme neden olabilmektedir. Kişi, ritim bozukluğunu hangi sebepten dolayı yaşıyorsa tespit edilmeli ve tedavisine başlanmalıdır" dedi.

SAĞLIK 16.02.2021, 23:17 04.03.2021, 12:38
Ritim Bozukluğu nedir, belirtileri Nelerdir?

Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Uğur, Ritim Bozukluğu Nedir? Belirtileri nelerdir? Ritim Bozukluğu yaşayanlar ne yapmalıdır? gibi sorunlara yanıt vererek önemli bilgiler paylaştı.

'KALBİMDE SANKİ KUŞ KANADI VAR'
Şiddetli ritim bozuklukları kalp krizi ve ölüme neden olabilir diyen Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Canan Uğur, "Ritim bozukluğu, aritmi olarak bilinen kalbin atımlarının düzensiz olmasıdır.
Ritim bozukluğu yaşayan kişi zaman zaman bunu göğüs ve kalp bölgesinde çarpıntı, yavaş atım, bazen de ritmin düzenin bozulması olarak hisseder.
Ritim bozukluğu kalbin çalışmasını etkileyecek kadar şiddetli yada az olması veya kalbin vücuda yeterince kan pompalamamasına sebep olur bu da yorgunluk, sersemlik hissi veya bayılmaya neden olabilir. Ritmin şiddetli olması kişi bunu "Kalbimde sanki kuş kanadı var" ritminin yavaş olması ise "bayılacak gibiyim" hissi olarak yaşar ve çevresine söyler.

ERKEN TANI VE TEDAVİNİN ÖNEMİ
Çarpıntının hızına göre kalpte gerçekten bir hızlanma mı? yada yavaşlama mı? bir düzensizlik mi? var buna bakmak ve altta yatan sebepleri araştırmak gerekiyor. Bu araştırmaların sonucunda doğru tedavi uygulanması gerekmektedir. Ritim bozukluğu, doğuştan olabilir, damar tıkanıklığı, stres yada kullanılan bazı ilaçlardan sebep olabilir. Bunun tanısı ise yapılan muayene de ortaya çıkmaktadır. EKG, EFOR testi ve Holter Cihazı uygulanan bazı yöntemlerdir. Kişinin şikayetine göre uygulamalar yapılmaktadır. Özellikle EFOR ve Holter Cihazı bize kişinin yaşadığı ritim bozukluğu hakkında detaylı bilgileri vermektedir.

KALP KRİZİ VE FELÇ (İNME)
Kişinin damar tıkanıklığından ötürü bir düzensizlik varsa anjiyo yapılabiliyor. Bunun dışında stres, farklı ilaçlar kullanımına yönelik ritim bozukluğu ile bunlara yönelikte tedavi yöntemlerini uyguluyoruz.
Bazı ritim bozuklukları ise kalbin içerisinde kanın daha hareketsiz kalmasına bu da pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu pıhtıların kan akımı ile beyne gitmesi felç dediğimiz inme ile sonuçlanabilir. Ritim bozuklukları kalp krizinden sonra, inmeye neden olabilir hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Kişinin mutlaka bu durumu ciddiye alması ve mutlaka bir uzman doktora başvurması hayati önem taşımaktadır." diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı