Sabahları Erken Uyanmak İçin Yapılması Gerekenler

Baharın gelişiyle birlikte sabahları uyanmakta zorlanıyorum diyenler çok olur. Peki insanlar neden yataktan bir türlü kalkamaz?

Sabahları Erken Uyanmak İçin Yapılması Gerekenler

Dünya genelinde özellikle denize kıyısı olan şehirlerde yaşayanlar, bahar aylarına doğru yataktan bir türlü kalkamazlar. Bazı uzmanlara göre; denize kıyısı olan şehirler yaşayanlarda denizel iklim hakim olduğundan havadaki nem oranının insanları tembelleştirdiğini açıklamaktadırlar. Başka bi görüşte sabah erken uyanamamanın temel sebepleri arasında, yatma saatine yakın yenilen yemekler mideye ek yük getirdiğinden sindirim devam eder ve insan uykuya dalmakta zorlanır.Bunun dışında akşamları içilen çay,kahve gibi içeceklerde insanların uykusunu kaçırabilecek özelliklere sahiptir. Bunların sonucunda insanlar geç saatlere kadar uykusuzluk çekerler ve sabahları da bir türlü yataklarından kalkamazlar.

Sabahları Erken Uyanmak İçin Neler Yapmalıdır ?

Sabahların erkenden uyanmak istiyorsanız, yatacağınız odanın gündüzleri iyice havalandırılmış olmalıdır. Bunların dışında elektrikli cihazların (cep telefonu,bilgisayar,televizyon gibi) bulunmadığı karanlık bir oda olmalıdır. Ayrıca uyunacak ortamında kesinlikle sessiz olmasında büyük fayda vardır. Bunların dışında sabahları erken uyanmak için tüketilmesi gerekn bazı gıdalar vardır. Bunların başında günlük hayatta enerji seviyesinin artmasına sebep olan kırmızı et gelmektedir. Bunu arı sütü, muz ve yumurta gibi besinler izlemektedir.

Erken yatılmalı mı?

Bir çok insanın sabahleyin erken kalkamamasının temel sebebi, uykularını yeterince alamamalarından kaynaklanmaktadır. Geceleri erken yatılmadığı takdirde insan vucudunu uykuya olan ihtiyacını giderememiş olacak vede sabahların erken kalkamamasına neden olacaktır. İnsanların gece yarılarına kadar sosyal medyada zaman geçirmesi yada Tv'de herhangi bir talk show programını izleyerek boşa zaman geçirmeleri uykusuz kalmalarına sebep olabilecektir. Erken yatın vucutlarını yeterince dinlendiremeyen insanlar, sabahları da erkenden kalkamayacaklardır.

Uyku saatleri düzenli olmalı mıdır?

İnsanlar, haftanın her günü aynı saatte yatıp, kalkarlarsa vucut bir müddet sonra bu düzene kolayca uyum sağlayabilecektir. Bu durum alışkanlık haline getirilebilirse sabahları erken uyanmada hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

Yatmadan önce yemek yenilmeli midir?

Uyku zamanına yakın yemek yenilmemelidir. Özellikle akşam 22:00'den sonra yenilen yiyecekler mideye ek yük getirecek ve gece boyunca yediklerinizin  eritilmesi için metabolizmayı çalıştıracak ve yoracaktır. Bu da sabahları yorgun ve bitkin uyanmanıza sebep olabilir.

Kafein tüketimi azaltılmalı mıdır?

Özellikle çay ve kahve gibi içceceklerde uyarıcı maddeler bulunmaktadır. Buda insanların ukusunuz kaçırmalarına neden olabilir. Öğleden sonraları kafein tüketimi azaltarak uykunuzun gece kaçmamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde fazlaca tükettiğimiz çay ve kahve kafein maddesinden dolayı da kalbimizi yorabilir.

Yatmadan önce sıkıntılı düşünceler unutulmalı mıdır?

Gece boyunca iyi bir uyku çekmek istiyorsanız, kesinlikle kötü düşünceleri, sıkıntıları yatağa götürmemeniz gerekmektedir. Yatmadan önce bir papatya çayı içebilirsiniz yada ılık bir duş alarak rahatlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre suyun insanların sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Başucunda içcecek bulundurulmalı mı?

Sabah uyanığınızda aç karnına içelen su sizi uyandırmaya en büyük yardımcıdır. Ayrıca aç karnına içelen 2-3 bardak ılık suyun vucut için ne kadar faydalı olduğunu daha önceki araştırma yazılarımızda anlatmıştık.

Uyanınca duş almak iyi midir?

Sabahleyin özellikle yaz aylarında ılık bir duş almak sizi çok rahatlatacaktır. Çünkü suyun rahatlatıcı özelliği vardır.

elif taşan

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 00:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER