Sonbahar Öncesi Mevsimsel Depresyon Uyarısı!

Sonbahara girerken kişinin kendisini yorgun ve depresif hissetmesinin çok normal bir durum olduğunu vurgulayan Liv Hospital Samsun’dan Psikolog Enise Öziç, “Yaşadığınız ortamı parlak renklerle boyayın ya da olabildiğince ışığı bol ortamlarda bulunun.

SAĞLIK 03.09.2019, 00:15
Sonbahar Öncesi Mevsimsel Depresyon Uyarısı!

Olumsuz içerikli cinayet, suç, felaket gibi olaylarla ilgili haberleri okumaktan, izlemekten kaçının. Kış şartlarına adapte olmak için rutin egzersizler yapın, hareketli olun. Beyninize daha az oksijen girmesine neden olan yağlı yiyecekler yerine protein, vitamin ve mineral içeren yiyecekleri tüketin. Sosyal çevrenizden ve günlük aktivitelerden uzak kalmayın” dedi. 
Mevsimlerin ve mevsimler arasındaki geçiş dönemlerinin insan psikolojisi üzerinde birçok psikolojik ve fiziksel etkisi olduğu, bilim insanları tarafından kanıtlanmış bir durum. Yaz aylarında nasıl kendimizi çoğunlukla mutlu ve dinamik hissediyorsak, kış ve sonbahar aylarında da daha yorgun, halsiz veya depresif hissedebiliyoruz. Sonbahara resmen ‘merhaba’ dememize sayılı günler kala, Liv Hospital Samsun’dan Psikolog Enise Öziç, mevsimsel depresyon hakkında uyarılarda bulundu. 
Çabuk yorulma, iştah eksikliği ve suçluluk duygusu
Mevsime göre ruhsal yapımızdaki dalgalanmaya yönelik yapılan bilimsel çalışmalar, kış ve sonbahar aylarında meydana gelen en önemli değişimlerden birinin mevsimsel depresyon olduğunun altını çizen Liv Hospital Samsun’dan Psikolog Enise Öziç, “Mevsimsel depresyon, güneş ışınlarının azalmasına bağlı olarak gelişen bir depresyon çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Mevsimsel depresyonda belirtiler genel olarak ümitsizlik, isteksizlik; kendini değersiz hissetme, suçluluk duygusu, uyku bozukluğu, enerji kaybı, çabuk yorulma,  iştah eksikliği, iştahın azalması veya artması (daha çok karbonhidratı yiyeceklere yönelme), sinirlilik, karamsarlık; anksiyete ve konsantrasyon bozukluğu olarak sıralanabilir” dedi.   
Yaşadığınız yeri parlak renklere boyayın
Mevsimsel depresyonun etkilerinden korunmak için önerilerde bulunan Psikolog Enise Öziç, şunları söyledi: “Sonbahara girerken hafif ve rahat kıyafetler giyinebilirsiniz, kıyafetlerde canlı renkleri tercih etmeyi unutmayın. Yasadığınız ortamı parlak renklerle boyayın ya da olabildiğince ışığı bol ortamlarda bulunmaya çalışın. Olumsuz içerikli cinayet, suç, felaket gibi olayları ve haberleri okumaktan, izlemekten kaçının. Pozitif haberlerden oluşan bir diyetle kendinizi besleyin. Kış şartlarına adapte olmak için rutin egzersizler yapın, hareketli olun. Beyninize daha az oksijen girmesine neden olan yağlı yiyecekler yerine protein, vitamin ve mineral içeren yiyecekleri tüketmeye dikkat edin. Sosyal çevrenizden ve günlük aktivitelerden uzak kalmayın.”


Kendi şehrinizde turist olun
Kış yeni bir hobi edinmek için en uygun zaman olduğuna da dikkat çeken Psikolog Öziç, “İşten gelip çok sevdiğiniz bir şeyi yapmanın heyecanını kendinize yaşatın. Hafta sonları evde kalmayın. Yaşadığınız şehirde turist olun. Müzeleri, galerileri gezin. Mümkünse yalnız kalmayın. Ailenizden birini ya da arkadaşınızı yanınıza alın. Bunun geçici bir durum olduğunu asla unutmayın. Mevsimsel değişikliğe bağlı depresyon geçici bir durum olmasına rağmen, tedavi edilmediği zaman yaşam kalitesini bozabilir. Bu nedenle mevsimsel depresyonlar önemsenmeli, gerekirse ilaç ya da psikoterapi desteği ile profesyonel yardım alınmalı ve yaşam kalitesi yükseltilmelidir. Unutulmaması gereken, her kışın ardında bir baharın muhakkak saklı olduğudur” diye konuştu.  
 

Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı