Tüberküloz hastalığı (verem) ve tedavisi

Tüberküloz hastalığı (verem) mycobacterium tuberculosis isimli bir mikrop aracılığı ile oluşan bulaşıcı bir hastalıktır.

Tüberküloz hastalığı (verem) ve tedavisi

Bulaştırıcı tüberküloz hastası bir kişinin öksürmesi, hapşırması veya konuşması ile havaya karışan basillerin solunum yolu ile sağlıklı bir insanın akciğerlerine ulaşmasıyla hastalık bulaşmaktadır. Verem hastalarının bulaştırıcı olduğu dönem hastalığın başlangıç dönemidir. Tedaviye başlandıktan yaklaşık 3 hafta sonra hemen hemen tüm verem hastalarının bulaştırıcılığı kaybolur. VM Medical  Park Samsun Hastanesi  Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Adem Dirican,basiller güneş görmeyen ve yeterince havalandırılmayan ortamlarda saatlerce havada asılı kalabileceklerini  belirterek, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Bu basilleri alan kişilerin bir kısmında basiller hastalık oluşturmadan, uyur durumda akciğerde yıllarca kalıp, vücut direncinin düştüğü bir durumda hastalık oluşturabilirler. Diğer bir kısmında ise kısa süre içinde hastalık ortaya çıkar. Özellikle çocukların, yaşlıların, vücut direncini düşüren başka hastalığı olanların (kanser, diyabet gibi) veya vücut direncini düşüren ilaçlar kullananların özellikle dikkatli olması gereklidir.

Verem, hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan tedavi görmeyen bulaşıcı verem hastası ile aynı havayı uzun süre soluyanlara, özellikle aynı evde yaşayanlara mikrobun bulaşma olasılığı daha fazladır.

Aşağıdaki durumlarda da tüberküloza yakalanma riski artar:

Vücut direncini düşüren hastalıklar (şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, kanser, HIV-AIDS, organ nakli gibi)

Ağır beslenme bozukluğu ve düşük vücut ağırlığı

Uzun süreli bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanımı

Düzenli tedavi almamış eski tüberküloz hastaları

Tüberküloz basili ile son iki yıl içinde karşılaşan kişiler

Bebekler ve çocuklar (özellikle 5 yaş altı)

Yaşlı insanlar

Sağlıklı kişilerin verem hastası olmalarını önlemek için verem mikrobunun bulaşma zincirinin kırılması gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER