Vajinismustan Psikoterapi İle Kurtulmak Mümkün!

SAĞLIK 30.12.2019, 20:20 30.12.2019, 21:24
Vajinismustan Psikoterapi İle Kurtulmak Mümkün!

Vajinismusun nedenleri organikte olmakla beraber  daha çok psikolojiktir. Bunu altında yatan asıl büyük nedense acıdan korkmasıdır. Vajinismus sorunu olan bir kadının çeşitli cinsel deneyimde yaşadığı olumsuzluklar ona korku ve acı duygusunu çağrıştırır. Bunlar bilinçaltı düzeyinde ne yerleşmiş nedenler ve sorunlardır. Anı zamanda vajinanın yeteri kadar ıslanmıyor, olması vajinal yaralar,  enfeksiyonlar, ilişki için bir engel olabilir. Ailesinden ya arkadaşlarından duyduğu bir takım yanlış bilgiler, geçmişinde yaşadığı cinsel deneyimler, taciz, tecavüz gibi kötü olaylar vajinismus nedenleri olarak sayılabilir. Vajinismus Tedavisi Ankara konusu ile ilgili tüm endişelerden kurtulmak için birkaç dakikanızı ayırarak, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Vajinismus Tanısı

Vajinismus tanısı için önce kadın jinekoloji muayenesi gerekir. Vajinismus sorunu kişiye özeldir ve kişiden kişiye tepkiler farklılıklar gösterir. Vajinismus tanısı nasıl konur? Mutlaka tedavi edilmesi gereken vajinismus sorunu hekim tarafından değerlendirilir. İlişki altında ağrıya neden olduğunuz bedensel bir sorun olup olmadığını araştırılır. Bu sorununun nedeni psikolojik olduğu düşünülürse hasta cinsel terapiye yönlendirilir.

Vajinismus Sorunu Herkeste Aynımıdır?

Vajinismus sorunu kişiden kişiye değişebilir.  Konunun geneline baktığımızda, vajinanın içine penis girdiğinde çok acıyacağı, kanamanın çok olacağı, ya da penisin yanlış yere girebileceğini, düşünen kadın bu durumdan duyduğu endişe ile vajina kaslarını istemsiz olarak kasar. Bu kasılmalar arasında bu alanla sınırlı kalmayıp, bel kasık bölgesinde görülebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Vajinismus Tedavisi Ankara vajinismus hastalığı doğru tedavi merkezi ile çözülebilen cinsel bir sorundur. Vajinismus belirtileri kadının cinsel ilişkide istemsiz kasılmasıyla ortaya çıkar. Kadın korkuları nedeniyle ilişkiye giremez. Bu kasılmalar tamamıyla istem dışı gerçekleşir Vajina kaslarının istem dışı kasılması ve cinsel ilişkinin olamaz hale gelmesidir. Vajinismus tedavisi görenlerde ortalama 3-4 gün gibi kısa bir süre içinde bu sorunun çözümü gerçekleşmektedir. Bu nedenle çiftler problemlerini ertelemeden çözüm arayışına girmeleri gerekir. Tedavinin amacı; kadında vajinismusa neden olan sorunların tespiti için çözümlemesidir

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
Vajinismus Jinekolog ,psikiyatrik, cinsel tedavi uzmanı gibi farklı uzmanlık alanlarının birlikte çalışılması gereken bir konudur. Psikoterapi süreci içerisinde seanslarda bilinçaltı sorunlar ele alınmalıdır. Terapist gerekli bilgileri aldıktan sonra hekimin gerekli görmesi halinde hastayı psikiyatriye yönlendirir. Seansları hasta ile konuşularak seanslar yapılandırılır. Çiftten bu seansta konuşulanları evde tekrarlayarak istenir. Sorunun yaşandığı bedendeki kasılmaları tanımlaması ve kontrol etmeyi öğrenmesi için gerekli uygulamalar verilir. Bu seans ev ödevi şeklinde uygulanır ve bir sonraki seansta değerlendirilir.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 19 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı