banner64

Yumurtanın Faydaları Nedir?

Yumurta, kolestrole olumsuz etkisi nedeniyle yıllarca en çok tartışılan gıdalardan biriydi. Artık bildiklerinizi unutabilirsiniz...

Yumurtanın Faydaları Nedir?

Yumurta, kolestrole olumsuz etkisi nedeniyle yıllarca en çok tartışılan gıdalardan biriydi. Ancak son yıllarda yumurta bu kötü şöhretinden yavaş yavaş kurtulmaya başladı.  Yapılan araştırmalara göre yumurtanın kötü kolestrole neden olmadığı aksine iyi kolestrolu yükselttiği ortaya çıktı.

Yumurtanın içeriğinde A, E, B16 vitaminleri bulunmaktadır. Bunların dışında kalsiyum, magnezyum, potasyum, ve sodyum olmak üzere birçok elementi bünyesinde barındırır.

Yumurtanın Faydaları

Yumurta tokluk hissi verir mi?


Kendinizi gün boyu tok hissetmek istiyorsanız sabahları kahvaltılarda mutlaka yumurta tüketmelisiniz. Çünkü yumurta sizin birşeyler yeme isteğinizi azaltacak hemde kilo vermenize yardımcı olacaktır. 


Yumurta kemikleri güçlendirir mi?


 Yumurta D vitamini açısından çok zengindir.  D vitaminin kemik gelişimi açısından son derece önemli olduğu herkesçe bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında D vitamini ihtiyacımızı güneşten sağlarız. Ancak kış aylarında yeterli güneşli gün sayısı olmadığından bu eksikliğimizi yumurta ile giderebiliriz. Yumurta tüketimi ile kemik sağlığı da önemli ölçüde kuvvetlenmektedir.


Yumurta enerji verir mi?


Yumurta B12 vitamini bakımından son derece zengindir. Bu da ruh sağlığına olumlu yönde katkıda bulunmaktadır. Bunun dışında B vitamini olarakta çok zengindir. Yumurtanın sarısında bulunan elementler  sinir sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Yumurta demir seviyesini yükseltir mi?


Asabilik, baş ağrısı, yorgunluk hissi genel itibari ile demir eksiklinin belirtileridir. Bunu tam anlamıyla en doğru şekilde anlamak için kan testleri yaptırıp demirinizi ölçtürebilirsiniz.

Yumurta beyin sağlığını korur mu?

Yumurtanın içeriğinde bulunan kolin maddesi özellikle hafızayı geliştirme noktasında büyük bir katkı sağlar. Hamilelik dönemindeki anne adaylarının yumurta tüketmesi bebeğin beyin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Yumurta Meme Kanserini önler mi?

Son yıllarda moda olan kadın hastalıklarından biri de meme kanseridir. Yapılan araştırmalara göre bayanların genç yaştan itibaren yumurta yemesi meme kanserine yakalanma riskini azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

Yumurta doğal temizleyici midir?

Yumurta insan vücudunda bulunan zararlı bileşenleri, faydalı hale dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu vitamini B12 ile karşılar. Yumurta bu özelliği ile vücuttaki serbest radikalleri zararsız hale getirip dışarı atar.


 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER