BEM BİR SEN Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli: Bankalar maaş promosyonlarını günün şartlarına göre güncellemelidir!

BEM BİR SEN Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli, sendikaların ve kurumların resmi müracaat ve taleplerine rağmen bankalar, maaş promosyonlarını güncellemeyi geciktirdiklerini belirtti.

SAMSUN 22.09.2022, 11:45
BEM BİR SEN Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli: Bankalar maaş promosyonlarını günün şartlarına göre güncellemelidir!

 

Gayretli, “Bankalar yüzde 500 kâr ettiği bir dönemde maaş promosyonlarını ivedilikle günün şartlarına göre güncellemeli ve artırmalıdırlar” diyerek şöyle devam etti;

“Kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında ekonomik veriler ve hedefler dikkate alınarak promosyon anlaşması yapılmakta ve kamu görevlerine ek mali imkan sağlanmaktadır. Nitekim pandemi süreci ile başlayan küresel krizin yansıması olarak ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve yüksek enflasyon rakamları kamu görevlileri adına bankalara yatırılan paraların hacmini de arttırmıştır.

PROMOSYON SÖZLEŞMELERİ İLE UYUMLU HALE GETİRİLMELİDİR

Diğer taraftan kamu görevlileri için bankalara yatırılan parasal miktar büyük oranda artmasına rağmen geçmiş dönem itibariyle yapılan anlaşmalar gereği kamu görevlilerine verilen promosyon ödemeleri düşük kalmıştır.

Bu çerçevede, yeni yapılan anlaşmalar kapsamında ödenen promosyon ödemeleri ile geçmiş dönem promosyon ödemeleri arasında uçurum olduğu gerçeği görülmeli, promosyon ödemelerinin kamu görevlilerinin emek ve ücretlerinden kaynaklanan bir hak olduğu unutulmamalıdır.

Bu itibarla kurumlarca geçmiş dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri, ekonomik koşullar ve enflasyon durumu gözetilerek bazı kurumlarda yapılan yeni promosyon sözleşmeleri ile uyumlu hale getirilerek güncellenmesi için sendika temsilcileri ve bankalar ile tekrar bir araya gelinerek değişen durum ve şartlar dikkate alınıp promosyon tutarlarının revize edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)
21
kapalı
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 07 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı