Bioenerji Tedavisi İle Glutensiz Beslenme

İnsanlık boyunca hepimizin beslenme rutininde ara ara değişiklik yapma ihtiyacında bulunduğu doğrudur

SAMSUN 08.06.2022, 12:55 08.06.2022, 13:30
Bioenerji Tedavisi İle Glutensiz Beslenme

Bunun sebep olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar; sağlık problemleri ve çevresel etkenlerdir. Bunların yanında elbette metabolizmamızda farklılıklar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden iyi bir uzman arayışına gireriz. Tabi bundan da önce glutensiz beslenme yollarını araştırmaya koyuluruz. Gelin hep birlikte glutensiz beslenme nedir, ne gibi zararları vardır gibi sorulara birlikte cevap bulmaya.

Glutensiz Beslenme Nedir ve Kimler için Uygundur?

Gluten; arpa, çavdar, buğday vb. yer alan bir protein ailesidir. Misal ekmek pişirildiğinde asıl kabarmasını sağlayan etken glutendir. Bunun yanında gluten ekmeğe doyurucu bir etki vermektedir. Tabi bazılarımız farketmeden de olsa tükettiğimiz bazı gıdalar neticesinde rahatsızlık hissedebiliriz. Hatta bu durumun ilerlemiş olduğu ve son zamanlarda adını daha çok duyduğumuz rahatsızlık çölyak hastalığıdır.

Bu durumda bizlerin yapması gereken en önemli hususlardan biri de vücudumuzun işleyişini takip etmek ve Gluten ne ölçüde duyarlı olup olmadığımızı öğrenmektir.

Glutene duyarlılığı olan bireylerde en çok görülen semptomlar arasında; sindirim düzensizlikleri, yorgunluk, karın ağrısı ve şişkinlik gibi durumlar yer alır. Bunun asıl sebebi glutene olan duyarlılık ve alerjidir.

Glutensiz beslenmenin uygulanmasındaki en temel etken, hastaların var olan yaşam standartlarını artırmak ve hastalığın var olan yönlerini kontrol altına almaktır. Yani kısacası glutensiz beslenme diyeti; daha çok tedavi amacıyla kullanılmalıdır, zayıflama amacıyla değil.

Glutenin Zararları

Günümüzde yapılan bazı araştırmalar kapsamında Glutenli fazla tüketen çocuklarda hassas bağırsak sendromunu meydana gelebilmektedir.

Gluten intoleransı veya çölyak hastalığı olanların kesinlikle glutenden kendilerini uzak tutmaları gerekir.

Sindirim sistemi bozukluğu yaşıyorsanız yiyeceğiniz glutenli gıdalar sindirim sisteminizi daha da olumsuz etkileyebilir.

Glutenin sürekli olarak tüketilmesi halinde yaşam boyu bağırsak problemlerinin devam etmesine sebep olabilir. 

Günümüzde en çok rastladığımız hastalıklar arasında yer alan şeker hastalığı(diyabet) gluten tarafından tetiklenebilir. Birçok hastalığın başlangıç sebebi olabilecek diyabet tehlikeli boyutlara ulaşabileceği için ciddiye alınması gereken bir etkendir.

Çocuklarda huzursuzluk, sinirlilik, yetersiz beslenme, huzursuzluk, gelişme geriliği ve kötü kokan dışkı gibi belirtileri olabilir.

Sebepsiz yere mide ağrısı, kusma, şiddetli ishal, kilo kaybı, iştahsızlık ve şişkinlik gibi belirtiler varsa buğday alerjisi veya gluten riski düşünülmelidir.

Gluten kullanımı aynı zamanda sinirsel problemlere sebep olabilir.

Bioenerji (biyoenerji) Nedir?

Biyoenerji, enerji terapisi, enerji tıbbı ya da ruhsal şifa olarak da bilinen alternatif bir tıp dalıdır. Öyle ki doğaötesi olması sebebiyle sözdebilim sayılmasına rağmen uygulayıcılarının birçoğu iyileştirici etkisinin olduğu tezini savunmaktadır.

Sizler için düzenlediğimiz beslenme abrahamson metodu ile sizlere en çok uyacak ve gluten içeren gıda ya da takviyelerinin tüketiminden rahatlıkla uzaklaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı