Çabuk Geçen Bir Yıl Sonunda, Eğer COVID-19 Hizmete Engel Değilse Sormak Isterim?

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'e ziyarette bulundu.

SAMSUN 16.04.2020, 13:55 16.04.2020, 14:57
Çabuk Geçen Bir Yıl Sonunda, Eğer COVID-19 Hizmete Engel Değilse Sormak Isterim?

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçiminde, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı Ak Parti adayı Mustafa Demir kazanarak, yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız olmuştu. Maalesef oluşan bazı aksaklıklar yüzünden, kendisini tebrik ve görevinde başarılar dileğimizi ilettiğimiz ziyaretimizi 9 ay gecikmeli yapabildik.

Sağlığı ve sıhhati yerinde olanlar için zaman su gibi akıyor ve çok çabuk geçiyor. Mustafa Demir de Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı tam bir yıldır yapıyor. Milletvekilliği ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yaparak idari ve yönetim yönünden çok tecrübeli olan Büyükşehir Belediye Başkanımızın, bu tecrübelerinden istifade edeceğimizi ve Samsunumuzun kazanacağını düşündüm sürekli.

Valimizin girişimleri sonrasında başlatılan, Çarşamba Şeker Fabrikasının tekrar faaliyete geçirilme çalışmalarına, Büyükşehir Belediye Başkanımızın da dâhil olmasını ve bunun için gayret göstermesini de memnuniyetle karşıladığımı belirtmek isterim.

Ak Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ın moderatörlüğünde, 15 Nisan'da Tarım ve Orman Bakanı'nın Samsun tarım ve orman sektör temsilcileriyle, videokonferans yöntemiyle yaptığı toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı'nın, "Çarşamba’daki şeker fabrikası yeniden çalışacak. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak tüm arazilerimizi şeker pancarı üreticilerimize kiraladık. Ekimler başladı. Bunun yanı sıra araziler atıl kalmasın ve tarımsal üretim artsın diye 163 hektarlık alanın da kiralama süreci devam ediyor" sözleri, memnuniyetimize biraz gölge düşürür gibi oldu.

350 bin ton şeker pancarı işleme kapasitesine sahip Çarşamba Şeker Fabrikası, 1989 yılında başladığı üretimini 2010 yılına kadar sürdürmüştü.

31 yıl boyunca aralıksız çalışan ve yüzlerce kişiye ekmek kapısı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, 2009 yılında Portföy C Grubu olarak Ak-Can Gıda’ya 606 milyon dolara satıldı. Şeker-İş Sendikası’nın başlattığı hukuki mücadele sonunda satış iptal edildi.

2011 yılında yapılan ikinci ihalede Portföy B-C Grubu 656 milyon dolara yeniden Ak-Can Gıda'ya satıldı. Bu ihalenin de iptal edilmesi sonrasında fabrika özelleştirme kapsamından çıkarıldı.

Bu süreçte ürettiği ürünü elinde kalan, satıp satamayacağı konusunda tedirginlik yaşayan çiftçi de şeker pancarı üretimi yapmadı ve Çarşamba Şeker Fabrikası kapanmak zorunda kaldı.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza konuyla alakâlı olarak şunları sormak isterim:

1.Çarşamba Şeker Fabrikası özelleştirme süreci sonrasında kapanırken Bayındırlık ve İskân Bakanı idiniz. Neden durduramadınız?

2.Kemal Derviş döneminde şeker pancarına kota koyan kanunu 17 yıldır iktidar olmanıza rağmen neden iptal etmediniz?

3.9 yıldır kapalı olan ve makine ekipmanları atıllıktan dolayı kullanılamaz duruma gelen fabrikanın, makine ekipmanlarının tamirat veya yenileme bedeli ne kadar olacak ve ne zaman tamamlanarak devreye alınacaklar?

4.Bu zamanlar şeker pancarı ekim zamanı iken 163 hektarın kiralanması ne zaman tamamlanacak?

5.Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu tahsisler ve kiralamalar, Sayıştay Raporu'nda eleştirildiği için mi tarlaların kiralanmasında biraz daha titiz ve hassas davranıyorsunuz?

6.Kiraladığınız tarlaların kime, kaç liraya, kaç dönüm kiralandığını açıklamayı düşünüyor musunuz?

7. Kiralama yerine, bu işi yapabilecek  Liyakâtli çiftçilerimizle Belediye-Çiftçi ortaklığı kurmayı düşündünüz mü?

8. Ya da  çiftçilerimize bu yerleri bedava tahsis etmeyi düşündünüz mü?  

9. Hatta biraz daha cesaretle o eli öpülesi çifcilerimize tohum, gübre, mazot desteği vermeyi düsünüyormusunuz? 

Bende... yukarıda sorduğumuz soruları vicdanla cevaplayıp uyguladığınız takdirde; hem bu dünya da, hem öbür dünya da kiradan daha fazlasını kazanacağınızı düşünüyorum...

Sağlığı ve sıhhati yerinde olanlar için zaman su gibi akıyor ve çok çabuk geçiyor demiştim ya, Sayın Mustafa Demir'in en önemli seçim vaadi olan "Tramvay'ın Yeraltına Alınma Projesi" hangi aşamada acaba? Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bir yılı çok çabuk geçti, kalan dört yılı da çok çabuk geçer. İnşaallah vaadlerini yerine getirerek geçer.

Temel ARMUTÇU
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı