Çocuk İstismarı Acil Önlenmesi Gerekir

Çocuk istismarı; bir yetişkin tarafından çocuğa yöneltilen, çocuğun gelişimini engelleyen ya da kısıtlayan eylem ve eylemsizliklerin tümüdür.

SAMSUN 20.11.2020, 23:02
Çocuk İstismarı Acil Önlenmesi Gerekir

Bu eylem ya da eylemsizliklerin sonucu olarak çocuğun fiziksel, ruhsal, cinsel ya da sosyal açıdan zarar görmesi, sağlık ve güvenliğinin tehlikeye girmesi demektir. Araştırmalara göre bu tür eylemlerin her zaman dışarıdan yanı yabancılardan kaynaklanmamaktır. Çocuğa zarar veren eylemler sıklıkla çocuğun tanıdığı kişiler tarafından ve bildiği ortamlarda gerçekleşebilmektedir.

Ben sizlere bugun zamanımızın kısıtlı olması dolayısı ile yalnızca cinsel istismar konusunda konuşmak istiyorum.

Cinsel istismar; yarattığı utanç, suçluluk duygusu ve bıraktığı izler, bireysel ve toplumsal travmalara neden oluşu açısından acil önlenmesi gereken bir suçtur.

Önlenemediği taktirde çocuk yetişkin bir birey olduğunda derin yaralar açacaktır.. Çünkü çocuğun cinsel istismarı yalnız aileleri değil; toplumu, sosyal kuruluşları, yasal sistemleri, eğitim sistemini ve iş alanlarını da etkileyerek toplumsal bir sorun olacaktır.

Kadın meclisi olarak sizlerle birlikte toplumda çocukları cinsel istismardan koruyacak bilinci inşa etmeyi istiyoruz. Çocuk cinsel istismarı, tüm gerçekleriyle öğrenilsin, konuşulsun, bilenler bilmeyenlere anlatsınlar istiyoruz.

Çocuklar için el ele verip sessizliği bozalım ve karanlığı aralayalım istiyoruz. Doğru bilgilenerek, bilinçlenerek ve çocuklarımızı bilinçlendirerek bu acımasız şiddeti önleyebiliriz.

Bu nedenle tüm bakım verenlerin, ebeveynlerin, çocukla iletişim halinde olan tüm meslek gruplarından herkesin bilgilenmesini, eğitim almasını ve eğitim talep etmesini mücadele için çok önemli buluyoruz.

Çocuk haklarının korunduğu, çocukların huzur ve güven içinde büyüdüğü bir dünya hayal ediyoruz…

Hiçbir çocuğumuzun yara almadığı, umudunun, gülümsemesinin zedelenmediği bir dünya hayal ediyoruz…

Tüm çocukların sevgi ortamında ve güvenli ilişkiler içerisinde büyüdüğü bir dünya hayal ediyoruz…

Yarının çocukları için de bugün mutlu bir nesil yetiştirmeliyiz. Bunun için hepimizin top yekün bilinçlenmeye ihtiyacı var.

Konuşmadan, görmezden gelerek, yalnızca cezalarla çözüm bulamayacağımızı bilmeli ve her birimiz bu hareketinin içinde olmalıyız.

Haydi Atakum birlikte elele verelim ve bu kenti çocuklarımız için huzurlu bir kent haline getirelim.

Atakumun tüm duyarlı halkını çocularımıza temiz bir dünya bırakmak için bize katılmalarını bekliyoruz.

Saygılarımla

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı