Çocukların gelişiminde ilk bin gün önemli

Büyük Anadolu Merkez Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, çocukların gelişiminde ilk bin günün önemli olduğunu belirterek, "9 ay 10 gün + ilk 2 yaşı kapsayan sürede bağışık sistemini güçlendiren beslenme bebeğin sağlıklı gelişimini güçlendirir" dedi.

SAMSUN 11.09.2020, 17:31 11.09.2020, 17:42
25
Çocukların gelişiminde ilk bin gün önemli

Çocukların sağlıklı beslenmesi hem zihinsel hem de bedensel gelişimleri açısından çok önemli. Çocuğun doğumuyla başlayan bu süreç bağışıklık güçlendirme hem de beyin ve vücut gelişimi içindir.

SAĞLIKLI BESLENME SAĞLIKLI GELİŞİM
Çocukların gelişiminde ilk bin günün öneminden söz eden Büyük Anadolu Merkez Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yeşim Çınar Yakar, "İlk bin gün bizim için anne karnında geçen 9 ay 10 gün + ilk 2 yaşı kapsayan süredir. İlk bin gün yaşamın en hızlı büyüme ve gelişme dönemini oluşturmakta. bu dönem bebeğin gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. Sağlıklı beslenme ileride sağlıklı gelişimi getirir. İlk 2 yılda yanlış beslenme nedeniyle boy büyümesi geride kalmış çocuğun 2 yıldan sonra ne kadar doğru beslense de hiçbir zaman potansiyel olarak erişebileceği boya erişemez.

Beyin gelişiminin %90 ı ilk 2 yılda tamamlanmaktadır ilk 2 yılda doğru beslenmeme çocuklarda akademik performansta da geriliğe sebep olmaktadır.

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ
Bağışıklık sistemi için çok önemli olan barsak mikrobiyatasının oluşumu yine ilk 2 yılda gerçekleşmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü güçlü bir barsak mikrobiyatasının oluşunu sağlar.
Anne sütü doğal, fizyolojik, fonksiyonel ve dinamik özelliği ile eşsizdir. Hiçbir endüstriyel mamanın bu özellikleri taşıması mümkün değildir. Anne sütü doğaldır ve her bebeğin ihtiyacına göre özel olarak yapılır. Annenin beslenmesi ve depoları bu durumda önem kazanır. Bu da ileri ki yaşlarda gelişebilecek kalp hastalıkları, diyabet, kanser gibi kronik hastalıkların gelişimini önler." diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45