Covıd-19'dan Korunmanın En Etkili Yolu Aşı

Aşı haftası dolayısıyla Covid-19 aşıları hakkında bilgilendirmede bulunan Liv Hospital Samsun Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Aşı sağlıklı kişiye uygun yolla verildiğinde bağışıklık yanıtı ile enfeksiyona karşı koruma sağlayan proteinlerdir.

SAMSUN 03.05.2021, 14:09
Covıd-19'dan Korunmanın En Etkili Yolu Aşı

Aşı ile hastalıklardan korunma en etkili, en kolay ve en güvenilir yöntemdir. Aşılama sonucu geçmişte kitlesel ölümlere neden olan pek çok hastalık artık günümüzde görülmemektedir. Covid-19 son bir yılı aşkın süredir dünyada ciddi ölümlere neden olan, insanlığı tehdit eden bir hastalıktır. Bu enfeksiyondan korunmanın da en etkili yolu aşılanmaktan geçmektedir” dedi.

Kullanımdaki Aşılar ve Özellikleri

Covid-19 ile ilgili günümüzde 300’den fazla aşı çalışmasının devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Bunlardan 7’si dünyada yaygın olarak kullanıma girmiştir. Birkaç tanesi de kısıtlı kullanım sürecindedir. Aşı olarak ya virüsün proteinleri veya virüsün antijen yapısındaki proteinlerinin vücutta sentezini gerçekleştirecek RNA parçacığı (mRNA) verilerek bağışıklık sistemi uyarılır, bunun sonucunda antikor denilen koruyucu proteinlerin yapılması sağlanır. Bu yöntemlerle hazırlanan aşıların hastalığa neden olma riski yoktur ve güvenlidir. Sinovac inaktif virüs aşısı, Moderna ve Pfizer/BioNTech aşıları ise mRNA aşılarıdır” dedi.

Covid 19 Aşılarının Koruyuculuk Oranları

Covid 19 aşılarının koruyuculuk oranları hakkında bilgilendiren Mustafa Sünbül, “Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Sinovac aşısının Faz 3 denemelerinde bağışık yanıt % 50-83.5 arasında bulunmuştur. Moderna aşısında % 94.5, Pfizer/BioNTech aşısında % 95, Oxford Astra Zeneca aşısında % 70.4 ve Johnson & Johnson aşısında ise bu oran % 66 civarında bulunmuştur. Aşı, yapılan kişileri ciddi hastalıktan, hastaneye yatıştan ve ölümden korumaktadır. Aşı yapılan kişiler bazen hastalığı hafif geçirebilirler. Diğer bir husus ise aşılanan kişilerin virüsü taşıma ve hastalığı bulaştırma riskinin olmasıdır. Bu nedenle aşı olan kişiler koruyucu önlemlere özen göstermeye devam etmelidir. Aşı takvimi tamamlandıktan sonra antikor testi yaptırmak şart değildir. Aşıya karşı bulaş antikor denilen proteinler kanda kaybolsa bile, aşı sonrası oluşan bellek hücreleri varlıklarını sürdürdüğünden hastalığa karşı koruyuculuk devam edebilir” diye konuştu.

18 yaş altına yapılmamalı

Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Mevcut Covid 19 aşıları son zamanlarda sıklığı ve tipi artan mutant virüslere karşı tam koruyucu olmadığı da bilinmektedir. Aşı ve içeriğine karşı alerjik şok veya benzeri tablo gelişenlere, ağır ve orta şiddette ateşli hastalığı olanlara, 18 yaş altı çocuklara yapılmamalıdır. Hamileler ve emziren annelerle ilgili henüz yeterli veri olmadığından aşı yapılması kişinin tercihine bırakılır. Son zamanlarda bazı ülkelerde hamile ve emziren kadınlarda kullanıldığı ve güvenli olduğu rapor edilmiştir” bilgisini verdi.

Yan etkileri

Dr. Sünbül, “Covid 19 aşılarının genellikle ciddi yan etkileri yoktur. Sık görülen yan etkiler aşı yapılan yerde ağrı, kızarıklık, ısı artışı ve şişlik oluşmasıdır. Bazen ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı gibi yakınmalar olabilir. Bu yan etkiler için ağrı kesici ve ateş düşürücülerin alınması yararlı olabilir. Oxford/Astra Zeneca aşısı ile ilişkili az sayıda hastada damarlarda pıhtı oluşumu bildirilmiştir. Ancak bu aşının Avrupa ülkelerinde halen kullanımı devam etmektedir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı