Erhan USTA : Bu Haksızlık Giderilecek Mi?

Erhan Usta, 657 Sayılı Kanun’un 4. maddesinin B fıkrasına göre istihdam edilenlerin durumunu haksızlık olarak nitelendirerek, bu haksızlığın giderilerek, onların da 4A’lı olmalarını sağlayacak bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a yazılı olarak sordu. Usta, verdiği önergede şunlara değindi.

SAMSUN 14.03.2020, 23:38 15.03.2020, 15:55
7
Erhan USTA : Bu Haksızlık Giderilecek Mi?

Samsun Milletvekili Erhan Usta, 2016 yılındaki 4+2 (son hali 3+1) düzenlemesi öncesinde Millî Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli öğretmen, Sağlık Bakanlığı’nda sözleşmeli personel ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda imam olarak 657 Sayılı Kanun’un 4. maddesinin B fıkrasına göre istihdam edilenlerin durumunu haksızlık olarak nitelendirdi. Usta, haksızlığın giderilerek, onların da 4A’lı olmalarını sağlayacak bir düzenleme yapılıp yapılmayacağını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a yazılı olarak sordu. Usta, verdiği önergede şunlara değindi.

Son yıllarda yapılan değişikliklerle, Millî Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli öğretmen, Sağlık Bakanlığı’nda sözleşmeli personel ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda imam olarak 657 Sayılı Kanun’un 4. maddesinin B fıkrasına göre istihdam edilenlerin, 3+1 yıl (ilk halinde 4+2 yıl) çalışması kaydıyla ve talepleri halinde 657 Sayılı Kanun’un 4. maddesinin A fıkrasına göre kadroya alınmaları düzenlenmiştir. Söz konusu düzenleme, faydalanabilenler için son derece olumludur.

Ancak, sayısı yüz binleri bulan ve ilgili düzenlemelerden önce mesleğe başlayıp ömür boyu sözleşmeli olarak çalışacak personel açısından mağduriyet halen devam etmektedir. Aynı yıl içerisinde birkaç ay önce mesleğe başlayan personel açısından etkisi ömür boyu sürecek bir farklılık oluşmuştur.

Aynı şartlarda ve yeterlilik koşullarıyla mesleğe girenler arasındaki bu farklılık adalet duygusunu rencide etmektedir. Aynı zamanda bu durum devletin eşitlik ve öngörülebilirlik ilkelerine aykırıdır. Söz konusu değişikliği öngören düzenlemenin yayımlanmasından önce mesleği yapabilecek yeterliliği elde etmenin cezalandırılması, kabul edilebilir bir durum değildir. Son düzenlemeden önce işe başlayan 4B’liler özlük haklarındaki noksanlıklar sebebiyle tayin edilememekte, yuva kuramamaktadırlar. Aynı kurum içerisinde, aynı şartlarda, aynı yeterlilikte, aynı görevde çalışmalarına hatta daha kıdemli olmalarına rağmen bir kısım personelin kadroya alınmamaları iş barışını bozmakta ve personelin motivasyonunu zedelemektedir.

Bu çerçevede, Millî Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yaşanan 4B haksızlığını giderecek bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Bu konudaki planınız nedir?

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?

Namaz Vakti 05 Nisan 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:06
Öğle 13:48
İkindi 17:25
Akşam 20:20
Yatsı 21:40
Günün Karikatürü Tümü