Salıpazarında Orman Katliamı mı Yapılıyor?

Son günlerde Salıpazarı ilçemizin köylerinde ve orman arazilerinizde ağaç kesimlerini ve ormanlık alanlarımızın hızla yok olmaya doğru gittiğini izlemekteyiz .

SAMSUN 04.08.2021, 01:22
Salıpazarında Orman Katliamı mı Yapılıyor?

Bugüne kadar gözü gibi bakıp koruduğu , yakacak için kıyamayıp kesemediği ağaçların göz göre göre yok olmasına üzülen halkımıza, kesimin neye göre , neden yapıldığı hakkındaki sorulara orman yetkililerinin bilgi vermedikleri aşikardır .

Seyreltme ve yaşlı ağaç kesimi yapıldığı iddia ediliyor ancak  kesilen ağaçların çok genç uzun sağlıklı oldukları görülmektedir, bu genç ağaçların kesimi  ilçemizin halkını üzmekte ve kaygılandırmaktadır.  Görülen o ki yapılan kesimler  seyreltme değildir . Bu konuda tespitin neye göre yapıldığının biran evvel Salıpazarı kamuoyuna açıklanma mecburiyeti vardır . Bizler ciddi anlamda ağaç katliamı yapıldığı endişesindeyiz. Böyle ağaç kesinleri ilçemizde devam ederse ormanların yok olması dolayısı ile oksijen depolarımızın ve güzelliklerin yok olması  kaçınılmazdır . Orman köylüsü , ormanı koruyup yetişmesinde emeği geçenler bir dal alsalar gerekli cezai işlemler aniden yapılmaktadır. Bu konuya hassas bakan  yetkililer ormanların yok olmasına da önem vermelidir. Orman işletme müdürlüğü ilçemizde bugüne kadar hangi ağaç türünü dikti ve orman yetiştirdi örneği varsa  bilgilendirmelerini rica ediyorum, genç ve sağlam ağaçların kesimi ilçemizin arazilerin toprak kaymalarına ve sel feleketlerin oluşumuna sebep olmaktadır . Bunu da en iyi bilmesi gerekenler bu kurumun yetkilileridir . 

Bizler ; kesilen ağaçları orman işletme müdürlüğünün teknik elemanları mı tespit ederek damgalıyor yoksa ihaleye verilen firmanın  ellerinde ağaç kesme motorları ile  önüne gelen ağaca genc yaşli demeden hızar vuran  vasıfsız  şirket elemanları mı belirliyor öğrenmek istiyoruz . Çok farklı söylentiler var . Kesim yapan firmaya  ster fiyatını Orman İşletmenin 70 tl ye . yine bir steri 250 tl ye de tıra yükleme ve nakliyeye ihale ettiği ancak firmanın hayatta bu işle uğraşmamış kesimi istiflemeyi bilmeyen Afgan ya da Suriyelilere yaptırdığı iddiaları var . Bölge insanı ciddi anlamda iş aş diye şikayet ederken bunları duymamız bizi fazlasıyla üzüyor .

Salıpazarı halkı sorumluluğunun bilincinde olan idareciler istiyor . Her işi iş bilmezlere ihale eden yöre insanını yok sayan  idarecileri değil .

Yorumlar (0)
11
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı