Samsun Bilim Merkezi İçin Verilen Destek Çekildi

Samsun Milletvekili Erhan USTA, Samsun’un seçilmiş idarecilerinin umursamazlığına sitem etti. USTA, yapmış olduğu açıklamada TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın; Samsun ziyareti sırasında Samsun Bilim Merkezi’ne verilen desteğin çekildiğini söylemesinin ardından bazı açıklamalarda bulundu.

SAMSUN 30.08.2019, 00:37
Samsun Bilim Merkezi İçin Verilen Destek Çekildi

SEÇİLMİŞ İDARECİLERİ SAMSUN’U YİNE SAHİPSİZ BIRAKTI, SAMSUN BİLİM MERKEZİNE VERİLEN DESTEK GERİ ÇEKİLDİ!

Geçtiğimiz günlerde Samsun’un seçilmiş idarecilerinin yine Samsun’u nasıl sahipsiz bıraktığını gördük. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın Samsun ziyareti sırasında, bir gazeteci tarafından tozlu defterleri meydana çıkaracak bir soru soruldu. Soru, Samsun Bilim Merkezi’nin durumuydu. Hasan Mandal cevabında, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri Samsun Bilim Merkezi projesinden desteği çektiklerini söyledi.

Samsun Bilim Merkezi projesinin yapımı için 2014 yılında, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında bir protokol yapılmıştır. 2015 yılında ise sözleşme imzalanmış ve 2017 yılında bitirileceği taahhüt edilmiştir. 2017 yılında proje tamamlanmamasına rağmen TÜBİTAK yetkilileri iyi niyet göstermiş ve bir süre daha zaman tanımışlardır. Son olarak, 31 Mart seçimlerini de geçirip yeni başkanın çabasını beklemişlerdir. Ancak TÜBİTAK’ın bu anlayışına rağmen Samsun Büyükşehir Belediyesi, konuyu önemsememiş ve Haziran 2019’da TÜBİTAK tarafından alınan kararla desteğin çekilmesine sebep olmuşlardır.

Samsun Bilim Merkezi, Samsun halkına eğitim, kültür, teknoloji hatta ekonomi alanında dahi büyük imkanlar sunan bir yapı olacaktı. Bilim merkezleri her yaş grubundan bireylerin bilim ve teknoloji alanında gelişmeleri öğrenebileceği, AR-GE çalışması yapabileceği, eğitim alabileceği ve keyifli vakit geçirebileceği alanlardır. Bilim merkezleri TÜBİTAK destekli bölgenin sosyal yapısını direkt olarak etkileyen projelerdir. Aynı program kapsamında Kayseri Bilim Merkezi, Kocaeli Bilim Merkezi ve Konya Bilim Merkezi’nin yapımları tamamlanmış, birçokları da tamamlanmak üzeredir. Maalesef, Samsun’da yapımına çoğundan çok önce başlanmasına rağmen tamamlanamamış ve destekler çekilmiştir.

BU ANLAYIŞ TERKEDİLMELİDİR

Bu, siyaset üstü bir konudur. Söz konusu eğitimdir, kültürdür. Hepimizi yakından ilgilendiren bir meseledir. Ne yazık ki Samsun’un seçilmiş idarecileri konuyu yalnızca siyasi bir malzeme olarak görmüşlerdir. Proje, çok ihtişamlı şekilde kamuoyuna yansıtılmış, bir belediyecilik harikası gibi gösterilmiştir. Kamuoyunun takdirini kazandıktan sonra projenin yüzüne dahi bakılmamıştır. İki senede tamamlanması gereken proje üç Ak Partili belediye başkanı görmüş, siyasi övgü olarak kullanılmış ancak hüsranla sonuçlanmıştır. İşte Ak Parti belediyeciliği gerçeği budur. İşe almalara, atamalara ve ihalelere sürekli karışan iktidar siyasetçileri, Samsun’a faydası olan hiçbir işi takip etmemiştir. Hatırlayalım: Nurettin Canikli de Samsun’a gelip ne dedi ne sözü verdi? MEDİKÜM’ü destekleyeceklerini, Samsun’un medikal devi olacağını söyledi. Hatta bunların inandırıcılığını kuvvetlendirmek için “Cumhurbaşkanımızın özel talimatlarıyla görevlendirmeleri çerçevesinde buradayız ve bu çalışmayı başlatıyoruz.” dedi. Peki ya sonuç ne oldu? Belediyeyi kazanır kazanmaz ilk iş belediye MEDİKÜM’e desteğini çekti. Bu anlayış terkedilmelidir. Sırf siyaset uğruna bu gibi teknik meseleler önemsiz görülmemelidir. Bunlar yarınlarımızı yakından ilgilendiren konulardır. Unutmayalım bu memleket hepimizin!

BELEDİYE NE İŞ YAPIYOR?

Belediye ne iş yapıyor? Seçimden sonra bütün icraatları yıkmak oldu. Şehre zam geldi, MEDİKÜM’e destek çekildi, Samsun Bilim Merkezi için verilen destek çektirildi. Böyle bir belediyecilik anlayışı olamaz. Her şeye paramız yok denilmemeli, devlet ödenekleri mantıklı yatırımlara tahsis edilmelidir. Her gün daha da geriye gidiyoruz. Artık bu gidişe bir dur denilmeli, Samsun’un yerel idarecileri kendilerine çeki düzen verip, görevlerini layıkıyla yerine getirmelidir.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı