SEÇİM VAADİ BİR SÖZDÜR

31 Mart 2019'da yapılan Yerel Seçimlerde Saadet Partimizin Büyükşehir Belediyesi ile 17 İlçe Belediye Başkanlarımızın tanıtım toplantısında bir basın mensubumuz, Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Salih Şen'e;

SAMSUN 06.10.2020, 09:57 06.10.2020, 11:57
103
SEÇİM VAADİ BİR SÖZDÜR

"Sayın Başkanım manşete taşıyacağımız çılgın bir projeniz var mı? Mesela Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Mustafa Demir 'tramvayı yer altına alacağım' vaadini yapıyor. Sizin projeniz nedir?" diye sormuştu.

Adayımız Salih Şen de; "çılgın projemiz yok ama biz de Belediyeevlerinden Üniversiteye kadar Atatürk Bulvarı'na alt geçitler yaparak 'Kırmızı Işıksız Bir Trafik' vaat ediyoruz." demişti.

Seçimi kazanarak Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sayın Mustafa Demir'e yaptığımız basın açıklamalarımızda zaman zaman bu sözünü hatırlatarak, yeri geldi tasarrufa davet ettik, yeri geldi zaman çok hızlı geçiyor dedik.

Seçimler esnasında ise, "tramvayın yeraltına alınabilmesi için belirli bir kotun olması gerektiğini, kot kurtarması durumunda tramvayın yeraltına alınmasının mümkün olabileceğini, Samsun'da ise bu kotun olmadığını söylemiş ve Ak Parti adayının bu projesini gerçekleştirmesinin imkânı bulunmamaktadır" demiştik.

Ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir, hafif raylı sistem (tramvay) hattının Taflan ve havalimanı yönlerine uzatılmayacağını, Atakum'da yer altına alınma projesinin de gerçekleştirilemeyeceğini açıklayarak, bizim haklılığımızı bir buçuk yıl sonra ilan etmiş oldu.

Özellikle, Atakum İlçemizde zaman zaman trafiği durma noktasına getiren tramvay hattının yeraltına alınacağı vaadini duyan seçmen, belki Ak Partili olmadığı halde sırf bu vaadinden dolayı Ak Parti adayına oy vermiş olabilir.

Şimdi bu seçim vaadi iptal edilince seçmen kandırılmış oluyor mu olmuyor mu?

Vaade inanarak oy veren seçmen hakkını nasıl arayacak?

Siyasetçilerin toplum nezdinde itibarlarının korunması, verdikleri vaadi yerine getirmekle ve konuştukları zaman da doğru konuşmaları ile mümkündür.

Dürüstlük çok önemli bir haslet olması hasebiyle, gerek Türk Medeni Kanunu'nda gerekse de Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda bile yer alarak, gerek davacının gerekse de davalının iddia ve savunmalarını yaparken dürüstlükten ayrılmamalarını temel ilke edinmiştir.

Daha önceki basın açıklamalarımızda da bahsettiğimiz gibi Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde Belediye Başkanından sonra gelen en yetkili Genel Sekreter ile Yardımcıları (biri hâriç) dışarıdan geldiler. Sayın Mustafa Demir'in seçim çalışmalarında burda bulunmadıklarından dolayı verdiği vaatlerden de bîhaberler. Genel Sekreter ile Yardımcıları lütfen Sayın Başkanlarının seçim vaatlerini tekrardan bir okusunlar. Ki, Allah muhafaza şahsım ve camiam adına hiçbir zaman tasvip etmeyeceğimiz bir şekilde; borçları idare edemediğinden, aşırı borçlanmaya devam edildiğinden ve Büyükşehir Belediyesi'ni yönetmede gösterilen zafiyetten dolayı kayyım atanması yapılmazsa, geriye kalan yaklaşık üç buçuk yıldaki çalışmalarını seçim vaatleri doğrultusunda yapmaya gayret göstersinler ve en azından verilen sözlerin bir kısmını yerine getirsinler.

Gerçi kayyım atanma haberlerini ilk önce Ak Parti İl Başkanı haber verirken, bizim kayyımdan bahsetmemiz hiç uygun olmadı. Lâkin biz en azından tasvip etmemek üzere de olsa fikrimizi beyan etmiş olduk.

Biz siyasetçiler için atalarımız, "Büyük lokma ye, büyük laf konuşma" diyerek, ölçüyü çok güzel koymuşlardır aslında. 
Hepsi biraz riayet.

Temel ARMUTÇU
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 07 Mart 2021
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45