YAŞASIN TÜRK MİLLETİ, YAŞASIN CUMHURİYET!

SAMMED, Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Hazinedar'ın 29 Ekim CUMHURİYET BAYRAMI'nın 96. Yıldönümü Kutlama Mesajı:

SAMSUN 28.10.2019, 15:19 28.10.2019, 15:22
YAŞASIN TÜRK MİLLETİ, YAŞASIN CUMHURİYET!

SAMMED, Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Hazinedar'ın 29 Ekim CUMHURİYET BAYRAMI'nın 96. Yıldönümü Kutlama Mesajı şöyle:

1921 Anayasına göre kurulan ve o  tarihten itibaren yürürlükte olan Meclis Hükümet Sisteminde aksaklıklar oluyordu. Yeni bir Hükümeti kurmak çok zordu. Bakanlar tek tek oylanıyordu. Nihayet 25 Ekim 1923'te Hükümetin istifasıyla bir bunalım ortaya çıktı. 

Bu olay Mustafa Kemal Paşaya, Cumhuriyeti ilân etmek için beklediği fırsatı verdi. 28 Ekim 1923 akşamına kadar Hükümetin kurulamaması üzerine, Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü'nde arkadaşlarına "Yarın Cumhuriyeti ilân edeceğiz." diyerek fikrini açıkladı. 

O gece İsmet Paşa ile birlikte 1921 Anayasası'nın bazı maddelerini değiştiren kanun tasarısını hazırladı. "Türkiye Devleti'nin Hükümet Şekli Cumhuriyettir." hükmünün yer aldığı tasarı üzerinde TBMM'de yapılan konuşmalardan sonra Cumhuriyetin ilânı kabul edildi. "Yaşasın cumhuriyet!" sesleri arasında alkışlarla 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilân edildi. 

Peşinden Cumhurbaşkanlığı seçimine geçildi. Yapılan gizli oylamada 158 milletvekilinin tamamının oyunu alan Gazi Mustafa Kemal Paşa, TBMM tarafından yeni Türk devletinin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. 

Bunun üzerine kürsüye gelen Mustafa Kemal, yaptığı konuşmasını "Türkiye Cumhuriyeti mesut, başarılı ve muzaffer olacaktır." sözü ile bitirdi.  Böylece devletin adı ve rejimiyle ilgili tartışmalara son verildi. Devlet başkanlığı konusu çözüme kavuştu. 

Hükümetin kurulma şekli yeniden düzenlendi. Buna göre; Cumhurbaşkanı Başbakanı atayacak, Başbakan da Bakanlarını seçip Cumhurbaşkanının onayına sunacaktı. Bu uygulamayla, Meclis Hükümeti sistemi yerine Parlamenter rejime geçilmiş oldu. 

İlk hükümeti kurmakla İsmet Paşa görevlendirilmişti. Böylece Türk Milleti'nin tarihinde yeni bir devir açılıyordu. İşte o tarihten bu güne Devletimiz Demokratik Parlamenter sistemle yönetiliyor. O tarihten bu tarihe çok Cumhurbaşkanları, çok Başbakanlar gelip geçti. Hepsinden Allah razı olsun. 

Devletin ve milletin âli menfaatine her kim bir çivi çakmış, her kim bir taş üstüne taş koymuşsa onlar bizim başımızın tacıdır. 3 kıtada at koşturan Osmanlı İmparatorluğunu bölüp, parçalayıp yutmak isteyen dünyanın yeni yetişen devleri Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde mağlup edilerek en son bakiyeleri denize dökülmüş, Osmanlı Devleti’nin küllerinden yeni bir devlet doğmuş, bayrak TÜRKİYE CUMHURİYETİ Devletinin gönderinde göklere yükselmiştir. 

Bayram olarak ilan edilen ve coşkuyla kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm milletimize kutlu olsun. Bize bu güzel vatanı, malını, canını, kanını vererek kâh şehit olan kâh gazi olan kahramanlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyor, onları Allah’a emanet ediyoruz. Bu mutlu ve kutlu günümüzde başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyor, nice bayramlara erişmemizi diliyorum. 

YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ, YAŞASIN TÜRK MİLLETİ… NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE… 

Mehmet HAZİNEDAR 

SAMMED-Samsun Medya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı