Havza'da tarihi gün... 5 fabrikanın temeli atıldı..

Milli kurtuluş mücadelesinin ilk resmi genelgesinin hazırlandığı Havza'da 5 sanayi tesisinin temeli atıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Havza, Kuzey'in sanayi merkezi olacak. Heyecanımız, hedeflerimiz çok büyük" dedi

SAMSUN'UN EN İYİLERİ 26.05.2019, 14:32 26.05.2019, 14:50
Havza'da tarihi gün... 5 fabrikanın temeli atıldı..

Karadeniz Bölgesi’nin 10 bin dekar büyüklüğündeki tek sanayi alanı Havza Organize Sanayi Bölgesi(OSB), yatırımcılara kapılarını temel atma töreniyle açtı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçeye gelerek Milli Mücadele'nin ilk Resmi Genelgesi'ni hazırlamasının 100'üncü yılında düzenlenen 5 sanayi tesisinin temel atma töreni, Bekdiğin mevkiindeki sanayi alanında yapıldı. 

DEMİR: ÇİFTE TARİHİ GÜN YAŞIYORUZ
Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir sözlerine, "Bugün Havza için, Samsun için 2 tarihi günü birden yaşıyoruz" diyerek başladı. Demir, "Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 100 yıl önce 25 Mayıs’ta burada karşılamış ve misafir etmiştik. Halkın işgallere tepki göstererek milli bilincin uyandırılmasını sağlayan ilk resmi genelge, burada hazırlanmış ve yayınlanmıştı. Diğer tarihi an ise yakın gelecekte Kuzey Anadolu’nun en büyük sanayi merkezi olacak Havza OSB'de 5 fabrikanın temelini atıyor olmamızdır. İş adamlarımızı tebrik ediyorum" dedi.

'TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYANIN YANINDAYIZ'
Havza OSB'de bugün toplam 151 milyon liralık yatırımın temellerinin atıldığını söyleyen Başkan Mustafa Demir, "Heyecanımız da, hedeflerimiz de büyük. Her zaman dediğimiz gibi Samsun için taş üstüne taş koyanın yanında olacağız. Samsun için hayallerimiz var ve biz bu hayalleri siz saygıdeğer hemşehrilerimiz ile gerçekleştireceğiz. En kısa sürede faaliyete geçecek tesislerimiz, ilçemize, halkımıza ve yatırımcı kuruşlara hayırlı uğurlu olsun. 5 sanayi işletmesi ilçe ve kent ekonomimize önemli katkılar sağlayacak" diye konuştu.

GAZ BETON VE DÖKÜM İMALATI TESİSLERİ
Yapılan konuşmaların ardından Gemlikaya Holding, Euro Caft Döküm, Durşam Makine, Uzunoğlu Yapı ile Günal Gemi'nin Hacza OSB'de yapacağı ve 400 kişilik istihdamın oluşturulacağı yatırımların temeli atıldı. Gemlikaya Holding Arkoz Gaz Beton Sanayi Ticaret A.Ş.’nin 75 Milyon TL yatırım bedelli gaz beton tesisi ile Alman ortaklı Euro Caft Döküm Sanayi A.Ş.’nin 50 Milyon Lira  yatırım bedelli döküm imalatı tesisinin yıl sonunda tamamlanması bekleniyor. 

GEMİLER İÇİN YEDEK PARÇA ÜRETİMİ
Durşam Makine Yapı Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin 10 Milyon TL yatırım bedelli gemi yedek parça imalat tesisinin 5 Mayıs 2020’de, Uzunoğlu Yapı’nın 6 Milyon TL yatırım bedelli saç işleme tesisinin 2020 yılı sonunda faaliyete geçeceği açıklandı. Günal Gemi İnş. Mak. Nak. Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin 10 Milyon TL’lik yatırım bedelli boru teçhizat tesisinin ise 15 Ağustos 2021 tarihinde hizmete gireceği öğrenildi.

Törene ayrıca Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar, yatırımcı Gemlikaya Holding Arkoz Gaz Beton Sanayi Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Emin Uçar, Durşam Makine Yapı Sanayi Ticaret Limited Şirketi sahibi Ergin Gümüşcü ve Ümit Demirci, Uzunoğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Soner Muhammet Uzun, Euro Caft Döküm Sanayi AŞ Genel Müdürü Mustafa Bakır ve Günal Gemi İnş. Mak. Nak. San. Tic. Ltd. Şti. Yetkilisi Mustafa Günal ile vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 19 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı