Kavak’ta 100. Yıl coşkusu

Atatürk Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 100. Yıldönümü, Kavak’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

SAMSUN'UN EN İYİLERİ 21.05.2019, 00:00
37
Kavak’ta 100. Yıl coşkusu

Milli Mücadelenin 100. Yıldönümü kutlamaları Kavak’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalara bu yıl 6. gerçekleştirilen  “Tarihe Yolculuk Yürüyüşü” ile Ata Yolunu izleyerek ilçeye gelen SAMVOS kulübü üyeleri de ayrı bir renk kattı.

Kavak’ta ki etkinliklere bu yıl Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı ve çeşitli illerinden gelen temsilcileri de katıldı. Kutlamalar kapsamında ayrıca Kavak Kaymakamı Recep Koşal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, İlkadım Belediye Başkanı Necaatin Demirtaş, KA-DEF Başkanı Bayram Erişgin, MHP İlçe Başkanı Cahit Kamber, Belediye Meclis Üyeleri, öğrenciler ve vatandaşların katılımı ile “Gençlik Yürüyüşü” gerçekleştirdi.

Atatürk Parkında gerçekleştirilen törende Milli mücadele de Kavak’ın önemli bir yeri olduğunu ama bunun yeterince bilinmediğini ifade eden Kavak belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu,” 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatürk’ü Anadolu topraklarında bağrına ilk basan Kavak ve Kavaklı olmuştur. Ve tüm ülkeyi alev alev saran milli direnişin ilk kıvılcımı bizim ilçemizden Rum çetelere karşı mücadele eden Kavaklı Canbolatoğlu Çerkez Ekrem Bey’in Atatürk’e 200 adamı ile katılması ile çakılmış ve dalga dalga tüm yurda dağılmıştır.” diye konuştu.

MİLLİ MÜCADELE YOLU ANKADA’DA BİTECEK

Milli mücadelenin kolay kazanılmadığını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, zor bir coğrafyada bulanan Türkiye’nin her zaman güçlü olması gerektiğini bunun içinde ülkece çok çalışıp, daha çok üretmemiz gerektiğini ifade etti. Arlı, Samsun’dan başlayan Milli Mücadele Yolu’nu Ankara’da Ulus’ta noktalanmak üzere Amasya, Sivas, Erzurum’da kapsayacak biçimde olması için çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

İlkadım belediye Başkanı Necaatin Demirtaş’ta Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için ayak bastığı bir ilçenin belediye başkanı olmanın onurunu yaşadığını söyledi. Demirtaş,” Kurtuluş mücadelesinin Samsun’dan bizim şehrimizden başlamış olması bizler için bir ayrıcalıktır. Yapacağımız çalışmalarla Atatürk’ün kullandığı güzergâh üzerindeki Tarihi yolculuğu daha canlı hale getirecek. Çocuklarımıza bu tarihi yaşatacağız” derken KA-DEF Başkanı Bayram Erişgin ise, “ Milli Mücadelenin ilk kıvılcımı Kavak’tan çıktığı gibi, aziz milletimizin kazma, kürek, çapayla verdiği Milli Mücadeleyi anlatan Kahramanlık destanının ilk sayfası da Kavak’ta yazılmıştır. Kavak’ı geçmeden Havza’ya Amasya’ya varılmaz. İşte bizler bunu anlatmak için buradayız” dedi. Kavak Kaymakamı Recep Koşal’da” 19 Mayıs 1919’un gençlere çok iyi anlatılması gerektiğin ifade etti.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45