USTA: HAVZALI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Atatürk’ün Havza’ya gelişinin 100. yıl dönümü münasebetiyle sosyal medya aracılığıyla mesaj yayınladı.

SAMSUN'UN EN İYİLERİ 25.05.2019, 00:35
USTA: HAVZALI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

 İş o mesaj: “Milletine umut ve inanç vermek üzere yola çıkan Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919’da ayak bastığı Samsun’da halkın yüksek teveccühüyle karşılanmıştır. Samsun’da yürüttüğü çalışmalar sonrasında, karargâhını Havza’ya taşıma kararı alan Atatürk, 25 Mayıs’ta Havza’ya gelmiş ve Havza, 18 gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Havzalılara “Düşman bizi öldürmek niyetinde değildir. Düşmanın niyeti bizi diri diri gömmektir. Şimdi çukurun tam kenarında bulunuyoruz. Son bir gayretle kendimizi kurtarmamız mümkündür. Zaten başka bir imkân yoktur'' diye seslenerek mücadelenin ateşini yakmıştır. Büyük Türk milletinin makus talihini kırıp, yeni baştan yedi düvele azmini, inancını ve gücünü göstereceği Kurtuluş Mücadelesinin İlk kıvılcımı Havza’dan atılmıştır. 30 Mayıs’ta ilk mitingi Havzalılar yapmıştır.

Mayıs 1919’da Havza’da çakılan ilk kıvılcımın 100. yıl dönümünde, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşında yaşamlarını yitiren bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. O gün Havza ve Samsun hangi şuura sahipse bugün de aynı umut ve azme sahip olmalıdır. Ayrıca, Atatürk’ün “Muhterem Havzalılar, ilk cüreti, ilk cesareti gösteren, ilk teşkilatı yapan sizlersiniz. İnkılap ve Cumhuriyet tarihinde kahraman Havza'nın büyük bir yeri vardır.” diye seslendiği Havzalıların torunlarından biri olmaktan gurur duyuyorum.

Aynı zamanda bu sözlerinin lafzını zikretmek kadar; muhtevasını yaşamak ve gelecek nesillerimize yaşatmak anlamında gururla birlikte yükü de omuzlarımda taşıyorum. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza'ya gelişinin 100. yıl dönümü kutlu olsun.”

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı