Usta, Pakdemirli'ye Fındık Fiyatını Sordu

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye 2019 yılı fındık alım fiyatını sordu.

SAMSUN'UN EN İYİLERİ 16.07.2019, 14:49
Usta, Pakdemirli'ye Fındık Fiyatını Sordu

Fındık fiyatları hakkındaki yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığına sunan Usta, bunu sosyal medya hesapları üzerinden de duyurdu. İşte o soru önergesi:

“17 Ağustos 2017 tarihinde, dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba tarafından açıklanan TMO’nun fındık alım fiyatı 10 TL’dir. 26 Ekim 2018 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TMO’nun fındık alım fiyatı 14 TL olarak açıklanmıştır. Geçtiğimiz sene fındık fiyatının hem çok geç açıklanması hem de açıklanan 14 TL’lik fiyatın dolar kuru kaynaklı maliyet artışlarını telafi edecek ölçüde olmaması sebebiyle  üreticimiz mağdur olmaktan kurtulamamıştır. Fındık üreticimizin kaderi, Türk Fındığının tekeli haline gelmesine müsaade edilen bir italyan şirketin vicdanına bırakılmamalıdır.  Bu nedenle bir an önce 2019 yılı için, üreticimizi hem girdi maliyetleri açısından hem de bir tüketici olarak satın alma gücü açısından mağdur etmeyecek bir fiyat açıklanmalıdır. TMO bir an önce piyasada fiyat oluşumunda görev üstlenmeli, üreticimizin emeğinin yabancı firma tarafından sömürülmesine müsaade etmemelidir. Ürün üreticinin elinden çıktıktan sonra açıklanan fiyat ancak stokçuları ve ihracatçı yabancı firmayı zengin eder. Bu görüş ve düşüncelerle,

1-     2019 yılında TMO tarafından fındık alımı yapılacak mıdır?

2-     Bu sene fiyat ne zaman açıklanacaktır?

3-     Üreticiyi mağdur etmeyecek bir fiyat açıklanacak mıdır? Açıklayacağınız fiyatta artan üretim maliyetlerini dikkate alacak mısınız?”

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı