İşleniş Biçimlerine Göre Protein Tozları

SPOR 24.08.2020, 11:54
29
İşleniş Biçimlerine Göre Protein Tozları

1-Kompleks Protein: Kompleks proteinler, farklı hammaddeler içeren formüllerin birden fazlasını birlikte içeren protein tozlarıdır. Yoğun olarak da BCAA ve glutamin gibi amino asitleri içermektedir.

Yaygın olarak da Whey proteini, soya ve kazein proteini karışımları ile elde edilmektedir.

Dolayısıyla da yavaş sindirilmektedir. İçerisinde farklı formüller farklı hızlar ile sindirilirken, toplam sindirim hızı da içerisindeki en yavaş sindirilen proteinlere bağlı olarak da değişebilmektedir. Kompleks proteinleri ise en iyi protein tozu listesinde de görmemiz mümkün olabilir.

Kompleks Proteinler Kimler İçindir?

Farklı protein kaynaklarından protein ihtiyaçlarını karşılamak isteyen, daha da fazla kalorilere ihtiyaç duyan ve bir kerede daha zengin bir içerik tüketmek isteyen insanlar için oldukça uygundur.

Genellikle de bol şeker içermeleri nedeniyle ve kalorili olmaları nedeniyle kilo alma dönemlerinde olan sporculara özellikle tavsiye edilmektedir. Fakat diyetine bir şekilde sığdırabilen tüm herkes kompleks proteinlerini tüketebilmektedir. Diyetteyken de kompleks proteinler alınmaz diye de bir yargı söz konusu olamaz.

2- İzole Protein: İzole proteinler, isminden de anlaşılacağı gibi daha yoğun proteinler içeren protein tozlarıdır. Protein yüzdeleri fazlayken kalorileri de azdır. Sindirimleri ve emilim hızları da bunlara bağlı olarak daha fazladır. Suda da çok rahat çözünmektedirler. Laktoz ve yağ gibi sindirimleri zorlaştıran maddelerden de arındırılmıştır. Bu yüzden de insanlar tarafından en iyi protein tozu listelerinde de görülmektedir.

İzole Protein Tozları Kimler İçindir?

Daha düşük kalori içermesi nedeniyle izole protein tozları genellikle de diyetteki kişilere tavsiye edilmektedir. Laktoz intoleransı olan kişiler de laktoz içermediği için de izole protein tozları da tüketmesi gerekmektedir.

Fakat izole protein tozları sadece diyetteki ya da laktoz intoleransı olan kişiler için değildir. Proteinleri daha az kalorili bir kaynaktan almak isteyip, bulk dönemlerinde olan bir kişi de izole protein tozları da kullanılabilmektedir.

Diyetlerine izole proteinleri dahil edebiliyor ise kişiler amaç gözetmeksizin izole protein tozlarına beslenmesinde de yer verebilmektedir. Önemli olan ise kişilerin tüketmesi gereken kalori ve makroları tutturabilmesi de gerekmektedir.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 02 Mart 2021
İmsak 04:20
Güneş 05:50
Öğle 13:42
İkindi 17:49
Akşam 21:25
Yatsı 22:45