banner64

Yüzmenin Faydaları Nedir?

Denizi bol ülkemizde yüzmenin faydaları sayamayacağımız kadar çoktur. Peki yüzmelerin faydaları nedir? Yüzme neye iyi gelir?

Yüzmenin Faydaları Nedir?

Yüzme diğer sporlara göre biraz daha farklılık göstermektedir. Yüzme de su ve direnç temel iki bileşen olduğundan, suyun direncini aşmak kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik gibi bazı özellikleri gerektirmektedir. 

Yüzücü adaleleri ince ve uzun bir yapıdadır. Yüzme sporunda performans, güçten değil; dayanıklılıktan meydana gelir. Suyun içindeki uğraş büyümeyi geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Bu sayede yüzmenin boy uzamasına faydası da oluşmaktadır. Ayrıca yüzme diğer sporların yapamayacağı ölçüde güç ve enerji verir.

Yüzmenin Faydaları Nedir?

Yüzme Stresi azaltır mı?

Yüzmenin rahatlatıcı ve enerji verici özelliği vardır. Suyun insanları dinlendirici, sakinleştirici özellikleri olduğundan dolayı insanlara dinginlik verir. Bundan dolayı insanları yüzmeyi stresi azaltmak için sığınılacak liman olarak görürler.

Kas Sistemi Üzerinde Etkili midir?:

Yüzmeyi yaz-kış sürdüren insanların kalbi güçlü ve kasları dayanıklılık bakımından daha iyi bir durumda olur.

Sırt ve Bacak ağrılarına iyi gelir mi?:

Yüzme dokuları aşırı zorlamadığından çok iyi bir spor olarak kabul edilmektedir. Kireçlenme, kemik erimesi, kol ve bacak ağrısı çekenler için faydalıdır.

Yüzmenin kaslarda etkisi nedir?

Yüzme tüm kasları eşit bir şekilde çalıştırarak, eklem ve kemiklerin korunmasına olumlu yönde yardım eder.

Diyabet riskini düşürür mü?

 Yüzmede bütün kaslar çalıştığından, depolanmış yağlarda azalır. Bu durumda diyabet riski azalır.

Beyine giden Oksijen miktarını arttırır mı?

Yüzmede sarf edilen efor sayesinde oksijen alımı artar, bu da solunumu kuvvetlendirerek kan ve dokularda meydana gelen oksijen niteliğinde artışa yol açar. Yapılan araştırmalara göre yüzmenin bu fonksiyonu sayesinde, hareketsiz olarak çalışan kişilerde algı ve zeka seviyelerinde gelişime yol açar.

Aşırı şişmanlığı önler mi?

Yüzmede insan vücudunun farklı bölgeleri çalıştığından dolayı çok fazla kalori yakılmasını sağlar. Bu açıdan bakıldığında yüzme kilo vermek isteyenler için çok faydalı bir spordur.

Editör : (Kılıçarslan)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 23:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER