5 bine yakın makinede kullanılıyor

Tamamen kendi üretimi olan nümerik kontrol ünitelerindeki üretim ve ihracat başarısının yanında otomasyon alanında da geliştirdiği telemetri, telekontrol cihazları ve telsiz veri haberleşme ağlarındaki ürün ve temsilcilikleriyle öne çıkan Bilko Automation’ın LYNCA ürünleri bugün dünyada 5 bine yakın makine ve kontrol noktasında kullanılıyor.

TEKNOLOJİ 04.07.2019, 17:43
5 bine yakın makinede kullanılıyor

Bilko'nun LYNCA ürün ailesi içinde uzun yıllardır ileri teknoloji ve üstün özellikleriyle geliştirdiği LYNCA - CNC  kontrol üniteleri, bugün makina imalatçılarının tanıdıkça vazgeçemedikleri değerli bir yerli yol arkadaşı niteliğinde. 

TÜBİTAK PROJESİYLE BAŞLADI

Üretim ve ihracat başarısı ve otomasyon alanında da telemetri, telekontrol ve telsiz haberleşme alanlarındaki temsilcilikleriyle öne çıkan Bilko Automation’ın LYNCA nümerik kontrol ürünleri hakkında Bilko Automation Genel Müdürü Dr. Ahmet Can Tunçelli, çalışmalarının 1998 yılında Tübitak projesiyle başladığını anlatarak: “ LYNCA nümerik kontrol ürünleriyle ilgili ilk çalışmalarımız, 1998 yılında Tübitak'a sunduğumuz AKS2000 CNC projesiyle başladı. IEC-61131 uyumlu SOFT-PLC projemizden sonra, eksen kontrolüne yönelerek bir CNC kontrol ünitesi geliştirmeyi amaçlamıştık.  Projemizin başlangıçtaki motivasyonu açıklığa ve yeni teknolojilere bağlı PC üzerinde çalıştırılabilecek gerçek zamanlı alt yapıları kurup, bunun üzerinden bir kontrol ünitesi mimarisi inşa etmekti. Bu çalışmalar 90'lı seneler için avant - gardist bir yenilikti. Yerli muhatabımız yoktu. LYNCA- CNC ile ilk makinemizi 2004 yılında çalıştırdık. Bu makine bugün hala çalışıyor. Zaman içinde teknolojik gelişmeleri takip ettik. Son 25 yılda ülkemizde makine sektörü epey ilerledi. Başlangıçtaki mimari seçimlerimizin zaman içinde çok doğru olduğunu gördük. Sabırlı çalışmalarımızın neticesi oluşan birikimlerimizden bugün yerli ve yabancı makine imalatçıları ve OEM entegratörler faydalanmaktalar. LYNCA - CNC modüler yapısıyla farklı sistemleri bünyesine entegre edebildiği gibi, modül olarak farklı sistemler içinde de kullanılabiliyor. LYNCA - CNC bugün ileri ve modern mimariye sahip kontrol üniteleri içinde birçok rakibinden farklı ve öndedir.” dedi.

FARKI AÇIK SİSTEM MİMARİSİ

LYNCA’yı diğer ürünlerden ayıran en önemli özelliği açık sistem mimarisine sahip olması böylece de ihtiyaca uygun olarak esnek çözümler sunabildiklerini belirten Tunçelli; “LYNCA - CNC'yi başından beri farklı kılan en önemli özellik açık mimariye sahip olmasıdır. Kontrol ünitemizde üç katmanda açıklık söz konusu. İlk olarak üst katmanda son kullanıcıya hitap eden ve makinanın kullanım amacının ve ara yüzlerinin belirlendiği seviyedeki açıklığı dikkate alıyoruz. Bu katmandaki açıklık çeşitli fonksiyonlar içeriyor. Bunlardan en önemlisi uygulamaya göre LYNCA - CNC üzerine entegre edilebilen parca 2D parça editörü ve buna bağlı CAM fonksiyonlarıdır. 2D grafik ortamda kendi parça çiziminizi yapabilirsiniz. Veya LYNCA- CNC'ye DXF bir çizim import edebilir, import edilen çizimden CNC kodu üretebilirsiniz. Postprosesör seviyesinde bir açıklık söz konusu. Öte yandan yine bu katmanda LYNCA - CNC uygulamanız için LYNCA WEB-GUI aygıtlarını kullanarak bir web sitesi kurar gibi makinenizin özel kullanıcı arayüzünüzü oluşturabilirsiniz veya 'bulut'a bağlanabilirsiniz. 

İkincisi açıklık seviyesinde, eksen ve sinyal konfigürasyonlarından ve bunlara bağlı hareket ve lojik döngülerin oluşturulduğu seviyedeki açıklıktan bahsediyoruz. Bu açıklık bir taraftan ISO kodlarını işleyen ama onunla sınırlı kalmayıp hareket fonksiyonlarını çok uzağa taşıyacak şekilde geliştirdiğimiz bir hareket dili ile, diğer taraftan sistemin tüm fiziki ve lojik kaynaklarına erişebilen ve C dili ile programlanan entegre bir PLC ile mümkün oluyor. Bu açıklık çok güçlü bir uygulama platformu yaratıyor. Elinizin altında birbiriyle paralel ve senkronize çalışan PLC ve CNC döngüleriyle, birkaç makineyi bir arada bir tek LYNCA - CNC ile kontrol etmeniz mümkün olabiliyor. Uygulama ve programlanabilme özelliği itibariyle sunduğumuz bu açıklık seviyesi sayesinde, gönül rahatlığıyla, makine üreticililerine ve mekatronik mühendislerine LYNCA - CNC ile kontrol edemeyeceğiniz makine yok' diyebiliyoruz.

Üçüncüsü açıklık seviyesi ise en alt seviyede bulunan donanımsal açıklık dediğimiz açıklık seviyesidir. Bu seviyede bir markaya veya teknolojiye bağlı kalmadan farklı motor ve sürücülerden tutun, özel protokollara sahip lazer rezönatörü, punch kafası, hidrolik valfler veya bir robot gibi farklı ekipmanlarla gerçek zamanda etkileşim söz konusu. LYNCA - CNC bu seviyede de  bir açıklık sunuyor. 

Bu üç seviyede açıklıklara sahip mimari yapımız, birbirine destekleyici, birbiriyle ilişkili ara yüzler gerektiriyor. Bu ara yüzlerin süratli ve kolay entegre edilebilecek özelliklere sahip olması lazım. ARGE ekibimiz bu alanda sürekli olarak LYNCA - CNC 'ye  güncel teknolojiler dahil eden bir yol haritası üzerinde ilerliyor.” diyerek sözlerini sürdürdü. 

TEKNİK DESTEK ÖNEMLİ

Uygulama aşaması ve sonrasında mühendislik desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Tunçelli ;“Yeni bir makinanın üzerinde uygulanan bir kontrol ünitesi çalışmasını el sıkışarak bir gün biten bir proje süreci içerisinde düşünmemek gerekir. Makinelerin sahadaki kullanımlarından alınan geri beslemeler ve oluşan yeni taleplerle zaman içinde makine kumanda sistemlerinin sürekli olarak yeni fonksiyonlarla donatılması, geliştirilmeye devamı söz konusu. Makine ve CNC üreticileri ancak bu şekilde rekabetçi kalabilirler. Dolayısıyla zaman içinde mühendislik desteği mutlaka olmak zorunda. Bazen Ar-Ge çalışmalarından başlayan bir kontrol ünitesi uygulaması, o kontrol sistemi ve makinanın ürüne dönüşmesi ve ondan sonra satılması art arda süreçler doğuruyor. Bu süreçlerde devamlı olarak makine imalatçıları dostlarımızın yanında olmak zorundayız. Bu destek olmazsa olmaz bir gereklilik. Ürün ve çözümün zaman içinde kendini bir noktada stabilize etmesi, tabii ki ekonomik açıdan çok önemli bir hedef. Bu hedef uzun soluklu bir birliktelik, sorumluluk ve farkındalık gerektiriyor. Öte yandan teknik servis konusunda ise sadece makine imalatçısının değil, makinayı satın alan kişilerin ihtiyaçları ön plandadır. Bu hizmetler için sağlam ve aynı dili konuşan birbirine yakın ekiplerin ortak çalışması söz konusu. LYNCA - CNC gelişmiş diyagnostik, kayıt  ve uzaktan erişim imkanlarına sahiptir, yalın ve anlaşılır bir mimarisi vardır. Teknik hizmetler veren tecrübeli mühendis kadromuz, sağlam bir altyapımız bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışı teknik servis hizmetlerimizi etkin bir şekilde sunuyoruz. “dedi.

BAYİ AĞINI GENİŞLETECEK

Gelecek dönemki planlarından söz eden Tunçelli; “Bilko uzun yıllardır CNC kontrol ve endüstriyel otomasyon alanlarında geliştirdiği ileri teknolojiye sahip modern ürünleriyle kararlı olarak büyüyor. Özellikle ihraç pazarlarında kendini geliştiriyor. Bugün ülkemizde yaşanan ekonomik daralma ve ona bağlı olarak piyasalardaki durgunluğun bizleri bu denli az etkilemesinin temel sebebi yıllardır Ar-Ge üzerinde çalışma yapıp ürün geliştirmiş olmamız ve geliştirdiğimiz bu ürünlerimizi özelliklede ihraç pazarında Avrupa’ya, Uzakdoğu’ya satar haline gelmemizdir. Şu an itibariyle yaklaşık 5 bine yakın makina üzerinde LYNCA ürünleri kullanılıyor ve bunun neredeyse tamamı yurtdışında bulunuyor. Amacımız bu yıl pazara sunacağımız ekonomik model CNC kontrol ünitelerimiz ve sinyal modüllerimizle daha geniş bir yerli imalatçı kitlesine erişmek, bayi ağımızı geliştirmek. Önümüzdeki iki yıl içinde ise robotik uygulamalarda ve beş eksen CNC entegrasyonu ile daha geniş hizmetler sunmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “ diyerek projeleriyle ilgili ilk ipucunu verdi.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 19 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı