banner178

Arama Motorlarının Üst Sıralarını Simur Digital İle Garantileyin

TEKNOLOJİ 17.10.2022, 22:48
Arama Motorlarının Üst Sıralarını Simur Digital İle Garantileyin

Atalay Sıdar tarafından kurulan ve sektörünün lider isimleri arasında yer alan bir SEO ajansı olan Simur Digital müşterilerine arama motoru sorgulama sonuçlarında daha üst sıralarda listelenmelerini sağlayacak çevrimiçi pazarlama çözümleri geliştirir. Etkili sonuçlar alınmasını amaçlayan müşteri odaklı gelişmiş SEO stratejileri geliştirmek Simur Digital’in önceliğidir. Kurumsal SEO başta olmak üzere ihtiyaca yönelik tüm alanlarda organik trafiği ve çevrimiçi görünürlüğü artırmaya yönelik stratejiler geliştirir. Daha yüksek satış, dönüşüm ve etkileşim sağlama amacıyla SEO stratejileri planlar. Gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde iş ortaklarının gelişimi konusunda kalıcı faydalar sağlar. Simur Digital tarafından sunulan SEO hizmetlerinin başarısı veriye dayalı SEO metrikleri ile net bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Web sayfalarının Google ve diğer arama motoru sıralamalarından daha üst sıralarda listelenmesi amacıyla uygulanan çalışmaların tümü SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları olarak adlandırılır. İnsanların çevrimiçi içerikleri keşfetmesini sağlayan temel yollardan biri web aramalarıdır. Bu yüzden web sayfalarının arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmesi web sitesine gelen organik trafiğin artması anlamına gelir.

Google'da ve diğer arama motorlarında bulunan sonuçlar sayfasının en üst kısmında genellikle ücretli reklamlar daha sonra ise organik arama sonuçları gösterilir. SEO çalışmaları sayesinde web sitesine gelen trafiğin ücretli reklamlar yoluyla gelen trafikten ayırt edilmesi için organik arama trafiği olarak adlandırılması tercih edilir.

SEO’nun Faydaları Nelerdir?

İnternet kullanıcılarının web'de gezinmesinin başlıca yolu internet aramalarıdır. Bu nedenle SEO çevrimiçi pazarlamanın en önemli parçasıdır. Kullanıcılara arama sonuçları sıralı listeler şeklinde sunulur. Web siteleri ya da sayfalara bu listelerde ne kadar üst sırada yer alırsa organik trafik alma olasılığı o kadar artacaktır. Bu yüzden arama motoru sıralamalarında en küçük bir gelişme dahi sağlanması web sitesinin organik trafiğinin ve potansiyel olarak iş hacminin artmasına katkıda bulunur. Bu nedenle günümüzde hemen hemen tüm web siteleri arama sonuçları sayfalarında rakiplerini geride bırakmalarını ve daha üst sıralarda listelenmelerini sağlayaca SEO çalışmalarına yönelecektir.

SEO Nasıl Çalışır?

Kullanıcıların yaptıkları herhangi bir sorgu için hangi web sayfalarının gösterileceği Google ve diğer arama motorları tarafından belirli kurallara ya da algoritmalara göre belirlenir. Arama motoru algoritmaları son derece kompleks yapılardır. SERP’lerin sıralamasını belirlemek için sayısız sıralama faktörünü değerlendiren arama motoru algoritmaları websitelerinin kalitesini ve nasıl sıralanacağını belirlerken bağlantılar, içerik ve sayfa yapısı olmak üzere üç temel noktaya odaklanırlar.

Web sitelerinin Google'da ve diğer arama motorlarındaki sıralaması belirlenirken dikkate alınan en önemli unsurlardan biri diğer web sitelerinden gelen bağlantılardır. Web sitelerinin düşük kaliteli sitelere bağlantı vermesini düşük bir olasılık olarak değerlendiren arama motoru botları backlink olarak anılan bağlantıları diğer web sitelerinden gelen bir güven oyu olarak değerlendirir. Web siteleri birçok farklı web sitesinden bağlantı almaları özellikle de bağlantı veren web sitelerinin arama motorları nezdinde yetkili olması halinde arama motorlarının gözünde PageRank olarak da adlandırılan otorite kazanma şansını elde etmektedirler.

Bununla birlikte arama motorları sıralama sonuçlarını belirlerken sadece bağlantıları değerlendirmezler. Web sayfalarının herhangi bir arama sorgusuyla bağlantılı olup olmadığı belirlenirken web sayfalarının içerikleri de analiz edilir. Bu yüzden SEO çalışmalarında kulanıcıların arama motorlarında yaptığı ilgili anahtar kelimeleri hedefleyen ilgili içerikler oluşturulmalıdır.

SEO’nun üçüncü ve son temel bileşeni ise sayfa yapısı olarak kabul edilir. Web sayfalarının yazımı sırasında HTML kullanılır. Bu yüzden HTML kodunun yapılandırılma şekli arama motoru botlarının ilgili web sayfasını nasıl değerlendireceği konusunda etkili faktörlerden biridir. Web sitelerine yönelik SEO çalışmaları yapılırken web sitesinin sayfa başlığına, URL’ine ve başlıklarına ilgili anahtar kelimeler eklemek web sitesinin arama motoru botları tarafından taranabildiğinden emin olmayı sağlar.

Seo süreci; web sitelerinin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda listelenmesi amacıyla arama motoru algoritma dozuna göre optimize edilmesi çalışmalarından oluşur

SEO Teknikleri Nelerdir?

Arama motorlarının çalışma prensiplerini anlamak aslında iyileştirme sürecinin ilk ve en önemli adımıdır. Bu sitelerin sıralamasını iyileştirme ve arama için optimize etme aşamasında farklı sayıda tekniklerinden yararlanabilir.

SEO çalışmalarının başlangıç noktası anahtar kelime araştırmasıdır. Web sitesinin hali hazırda hangi anahtar kelimeler için sıralandığı, web sitesinin rakiplerinin hangi anahtar kelimelerde sıralandığı ve potansiyel müşterilerin başka hangi anahtar kelimelerde arama yapmayı tercih ettiği anahtar kelime analizi sonucunda değerlendirilir. Arama yapan kullanıcıların Google'da ve diğer arama motorlarında hangi terimlerle arama yaptıklarını belirlemek mevcut içerikleri optimize etme ve oluşturulacak yeni içerikleri belirleme konusunda yönlendirici bir unsurdur.

Potansiyel anahtar kelimeler belirlendikten sonra içerik pazarlamasına yönelmek gerekir. Bu aşamada mevcut içeriklerin güncellenmesi tercih edilebileceği gibi yeni içerikler oluşturulması da gündeme gelebilir. Unutulmaması gereken arama motorları nezdinde yüksek kaliteli içeriklerin öncelikle olduğudur. Harici web sitelerinden alınan bağlantılar arama motorlarının temel sıralama faktörleri arasında bulunduğundan kaliteli backlink’ler almaya özen gösterilmelidir.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı