banner178

Protan Membran Ürünleri ile İzolasyon Sorun Olmaktan Çıkıyor

TEKNOLOJİ 23.11.2022, 22:04 23.11.2022, 23:02
Protan Membran Ürünleri ile İzolasyon Sorun Olmaktan Çıkıyor

Son yılarda inşa edilen her tür bina, tasarım ve inşaat sırasında kullanılan gelişmiş teknolojiler sayesinde çok daha uzun ömürlü olmaktadır. Yapıların pek çok açıdan desteklenmesi; deprem ve iklim şartları gibi çeşitli durumlar karşısında dayanıklılığının artmasını sağlar. Yapıların ömrünün azalmasına ve kullanılabilirliğinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olan en önemli etkenlerden biri su geçirgenliği ya da nemdir.  Bu yüzden henüz yapılar inşaat aşamasındayken karşılaşılması olası olumsuz durumlara karşı güçlendirme çalışmalarının yapılması tercih edilmelidir.

Su yalıtım sistemleri her tür yapının korunmasına, yaşam alanlarının çok daha sağlıklı ve konforlu bir hale gelmesine yardımcı olur. Toprakta doğal olarak bulunan nem ve basınçsız su yapının gözeneklerinden geçtiği takdirde yapının içerisinde mantar ve küf oluşumu gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınması olasıdır. Sıvılarda çatlama ve dökülme yaşanmasının aynı zamanda ahşap malzemelerin çürümesinin önlenmesi noktasında su yalıtım uygulamalarının önemi yadsınamaz. Su yalıtımı amacıyla şimdiye kadar kullanılan malzemelerin yeterli korumayı sağlayamaması sonucunda membran olarak adlandırılan ve son derece etkili koruma sağlayan izolasyon malzemeleri kullanılmaya başlamıştır. Membran adı verilen izolasyon malzemelerine gösterilen ilgi arttıkça membran izolasyon uygulamalarının temel malzemesi haline gelmiştir. Membran yapıların suyla temas sonucu zarar görmesini, içeriye ya da dışarıya su geçişinin olmasını önlemek üzere tasarlanmıştır. Membranlar üretimlerinde kullanılan malzemelere ve kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilir.

Yapılar sızıntı sularına ek olarak geçici ya da sürekli olan basınçlı yer altı sularına da maruz kalabilirler. Yapıların çevresinde gerçekleştirilen drenaj çalışmaları yer altındaki suyun basıncının düşürülmesi noktasında önemli bir rol oynayabilir. Diğer yandan beton su geçirmezlik özelliğiye hazırlandığı için su yalıtımını tam olarak sağlaması olası değildir. Yalıtılmamış yüzeylerden betonarmenin bünyesine gidecek olan su çelik donatıda korozyon yaşanmasına neden olabilir. Korozyon aynı zamanda yapıların ömrünün kısalmasına neden olan en önemli etkenlerin başında gelir.

Protan Ürünleri Çeşitliliğiyle Farklı İhtiyaçlara Odaklanır

70 yıldan fazla bir sektörel deneyime sahip olan Protan deneyimi ve uzmanlığı aynı potada eriterek dünya lideri çatı sistemleri ile membranların uluslararası tedarikçiliğini üstlenmektedir. İzolasyon uygulamalarında kullanılan membran ürünlerinin yanı sıra çevre dostu tek katlı çatı kaplama malzemeleri ile de sektörünün önemli bir ihtiyacını karşılayan kaliteli ve fonksiyonel çözümler sunar. İnşaat sektörünün en önemli ihtiyaçlarının üst düzey kalite ile karşılanmasına yönelik membran ürünleri çatı yalıtım, temel yalıtım ve su yalıtım uygulamalarında kullanıma uygundur. Protan Turkey sahip olduğu hizmet politikası dahilinde çatıdan temele, yer altı yapılarından barajlara ve kanaletlere kadar her tür iklim ve uygulama koşulu için son derece güvenli tek kat uygulama çözümleri geliştirmektedir.

aynı zamanda çatı uygulamalarının güçlendirilmesi ve verimliliğinin artırılması amacıyla son kat kaplama malzemesi olarak da kullanılabilir. Bu sayede hem çatıların ömrü uzatılmakta hem de yalıtım uygulamasından mümkün olan en yüksek verim elde edilmektedir. PVC membranlar ısısal eskimeye, düşük sıcaklılara ve ozona karşı yüksek dayanıklılığı ile ön plana çıkan izolasyon malzemeleridir. PVC membranlar ağırlıklı olarak çatılarda ve binalarda su yalıtımını sağlama amacıyla kullanıldığı gibi montajı da son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. PVC membranlar aynı zamanda büyük bir gerilme mukavemetine ve uzun hizmet ömrüne sahip olmaları ile ön planda olan izolasyon malzemeleridir. Sürekli bakım ve onarım ihtiyacı olmamaları büyük bir avantaj olarak kabul edilen PVC membranlar son derece iyi bir yalıtım imkanı sunmaktadır.

Kaliteli Membranlar İçin Doğru Adres Protan

Bina temellerinde, otoparklarda, içme suyu depolarında, çatılarda, havuzlarda, demir yolu ve kara yolu tünellerinde, teraslarda, barajlarda, tarımsal sulama amaçlı göletlerde, arıtma tesislerinde, sulama kanallarında, alt geçitlerde, su yalıtım amacıyla metro istasyonlarında ve tünellerinde PVC membran ürünleri kullanılarak etkili sonuçlar sağlanması mümkündür.

Protan SE PVC membran ürünleri güneş ışınlarına ve farklı atmosfer koşullarına dayanıklı PVC esaslı su yalıtım malzemeleri olarak tanımlanabilir. Protan SE membran ürünleri polyster taşıyıcılıdır. Birleştirilmeleri için sıcak hava kaynağından faydalanılabilir. Beton çatılarda, bahçe teras çatılarda, hafif metal çatılarda, kubbe ya da değişik şekilli çelik ya da beton çatılarda su yalıtımının sağlanması amacıyla kullanılabilir.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı