Sosyal Medya'nın Yararları ve Zararları

Sosyal medya, günümüz insanının vazgeçemeyeceği bir iletişim ve paylaşım platformudur.

TEKNOLOJİ 01.06.2019, 03:32
Sosyal Medya'nın Yararları ve Zararları

Facebook, Twitter, Google Plus,Youtube,Pinterest, Instagram gibi platformlar aracılığıyla insanlar, iletişim halindedir. Sosyal medya, kullanıcılarına herkesin söz hakkı olduğu bir platformdur. Sosyal medya, kullanıcılar tarafından oluşturulan bilginin anlık olarak çift taraflı paylaşılmasını sağlayan son teknolojidir.

SOSYAL MEDYA NE ZAMAN GİRDİ HAYATIMIZA
1971 yılında iki tane yan yana duran bilgisayarın birbirine e-mail atmasıyla başlayan iletişim, MIRC üzerinden “chatleşerek”oluşturulmuştu. Facebook’un ilk adımları o zaman atılmıştı.Teknolojini daha ileri seviyelere gelmesi ile birlikte birçok yenilik sağlandı. Sosyal ağların hepsi birbirine rakip oldu.

Sosyal medya sitelerinin bazıları stratejik hatalar sonucu battı. “hadi bana 140 karakter ile bir şey anlatın” diyen Twitter, Facebook’un ardından sektöre adım attı. Bu zamana kadar çıkan sosyal medyaların en çok beğenilen ve şuan bile en fazla kullanılan sosyal ağ Facebook oldu.Sosyal medya eski teknolojinin getirmiş olduğu birikimleri topdı, yeni teknolojilerle ortaya çıkan, bilgi paylaşımına ve iletişime yarayan eş zamanlı bir dijital platform oldu.

İnsanlar, sosyal medya nedir ne işe yarar? sosyal medya nedir? whatsapp sosyal medya mıdır? sosyal medya yararları nedir? sosyal medya Zararları nedir? En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları nelerdir? gibi soruları araştıran insanlar sosyal medya hakkında merak edilenleri araştırıyor.

Sosyal Medya yukarıda da izah ettiğimiz gibi; web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği digital platformdur.

WhatsApp, dünyanın en popüler sosyal medya uygulamasıdır.

sosyal medyanın zararları: Bağımlılık alanında sosyal medyanın verdiği tahribatlar gelecek nesillerde daha iyi anlaşılacaktır. sosyal medyada aslında bir çok kullanıcı anti sosyal bir kişilik olduğuda savunulur ve sosyal medyada bir sürü mutlu görünümlü aileleri derin bir yalnızlığa da etmektedir. Sosyal medya doğru şekilde kullanılmadığında büyük zararlara yol açabilmektedir.

EN ÇOK KULLANILAN SOSYAL MEDYA SİTELERİ

Facebook.
Twitter.
WordPress.
Badoo.
Windows Live.
LinkedIn.
Friendster.
Flixster.

Merak Edilen Bilgiler:

1971: İlk atılan e-mail
1991: WWW doğuşu
1994: İlk blog
1995: Classmates.com kuruluşu
1995: MIRC ve ICQ geldi
1996: Ask.com arama motoru hayatımıza girdi
1999: Blogger kuruldu
2000: Özgür ansiklopedi Wikipedia yayınlandı
2003: Blogger’a rakip geldi, WordPress
2004: En çok kullanılan sosyal ağ doğdu, Facebook
2005: Flickr ve YouTube doğdu
2006: 140 karakter geldi, Twitter
2009: Check-In kavramıyla tanıştık, Foursquare
2011: Google Plus geldi, ortamlar değişti
2012: Pinterest ile fotoğraf arşivi

KAPSAMHABER

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı