Teknoloji Şirketleri Artık Vergi Ödeyecek

Japonya’nın Fukuoka kentinde buluşan G20 maliye bakanları ve merkez bankası temsilcileri 14 maddelik bir sonuç bildirgesi yayımlayarak, ‘küresel ortak kurallar’ konusunda anlaşma sağladı.

TEKNOLOJİ 11.06.2019, 15:33
Teknoloji Şirketleri Artık Vergi Ödeyecek

Facebook, Google, Amazon ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin para kazandıkları ülkelerde vergi yükümlülüklerini azaltmak için kullandıkları yasal boşlukları kapatmak için ‘küresel ortak kurallar’ konusunda anlaşma sağlayan G20 ülkelerinin maliye bakanları ve Merkez bankası temsilcileri bir araya geldi.

20 Dönem Başkanlığında Japonya’nın Fukuoka kentinde toplanan G20 maliye bakanları ve merkez bankası temsilcilerinin katıldığı iki günlük toplantı sona erdi. Yayınlanan 14 maddelik bir sonuç bildirgesine göre, Adil, sürdürülebilir ve modern bir uluslararası vergi sistemi için G20’de iş birliğine devam edileceğine işaret edilen bildirgede, büyümeyi teşvik edici vergi politikalarını geliştirmek için uluslararası iş birliğinin memnuniyetle karşılandığı aktarıldı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) ‘küresel otomatik bilgi paylaşımı sistemi’ ve çok uluslu şirketlerin, sınır ötesi işlemlerde vergi düzenlemelerini ihlal etmesinin önüne geçmeyi hedefleyen bildirgede, ‘Matrah Aşındırma ve Kar Kaydırma Eylem Planı’nda yaptığı çalışmaların memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Toplantıda alınan kararlarda, ‘2020’ye kadar ortak bir çözüme yönelik çabaların iki katına çıkarılacağına’ işaret edildi.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı