Ne İçin Lokma Dökülür?

Tuz, şeker, un ve maya dörtlüsünün harmanlanmasıyla ortaya çıkan lokma tatlısı, düşük kalorisiyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

YEMEKLER 29.01.2020, 22:52
26
Ne İçin Lokma Dökülür?

En pratikler en kolay tatlı çeşitleri arasında yer alan Lokma, tarihte ilk olarak 1400’lü yıllarda Araplar tarafından ortaya çıkmıştır. Adını lukma adlı Arapça kelimeden alan bu eşsiz lezzet, zaman içerisinde Osmanlı tatlısı olarak da yerini almıştır. Geçmişte sadece durumu iyi olan insanlar tarafından tüketilen bu tatlı, halk tarafından da beğenilmiştir. Günümüzde İzmir lokması ve Saray lokması olarak 2 farklı çeşitte tüketilen bu şerbetli tatlı, ülkemizin bazı bölgelerinde şerbet kullanmadan da tüketilmektedir. Lokma döktürme işlemi birçok farklı sebepten ötürü yapılabilmekte.

Hayır veya birinin ölümünü anmak amacıyla döktürülen lokma tatlısını, sizlerde uygun fiyatlar üzerinden döktürebilirsiniz. Her sokak başında rahatlıkla bulabildiğiniz bu şerbetli tatlı, popüler kültürün son kurbanlarından birisidir. Tuz, şeker, un ve maya dörtlüsünün harmanlanmasıyla ortaya çıkan lokma tatlısı, düşük kalorisiyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Küre veya yuvarlak şekillerde karşınıza çıkan bu tatlı, ülkemizin pek çok şehrinde birçok kişi tarafından döktürülebilmektedir.

Sizde herhangi bir sebepten ötürü lokma döktürecekseniz, Lokmacı İstanbul, İzmir, Ankara ve bunun gibi pek çok şehirde rahatlıkla bulunabiliyor. Diğer birçok küçük şehrimizde de bulabileceğiniz lokmacılar, profesyonel hizmet anlayışlarıyla arzu ettiğiniz yer ve saatte sizlere lokma dökme hizmeti sunmaktadır.

Lokma Döktürme

Lokmacı kiralama işleminin en önemli nedenlerinden birisi hayır yapmaktır. Kültürel ve dini sebepler üzerinde döktürülen lokma tatlısı, fiyat olarak da oldukça uygundur. Hayır yapmak, cenaze, sünnet, Kandil veya kutlama amacıyla döktürebileceğiniz lokma tatlısı için, kolaylıkla lokmacı bulabilirsiniz. Gerek internet gerekse birebir araştırma ile bulabileceğiniz lokmacılar, uygun kişi sayısınca lokmalarınızı istediğiniz bir yerde canlı olarak üreterek halka dağıtmaktadır.

En yaygın olarak İzmir şehrinde bulabileceğiniz lokmacıları, hemen hemen her muhitte kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz. Cami çıkışlarında, sokak köşelerinde, herhangi bir mahalle veya sokakta görebileceğiniz lokma arabalarından, sizlerde lokma alabilir ve bu eşsiz lezzeti taze bir şekilde tadabilirsiniz. Sıvı yağ üzerinde kızartılarak hazır hale getirilen lokma tatlısı, farklı şekillerde döktürülebilmektedir. Gelişmiş makineler yardımıyla kısa sürede hazır hale getirilen bu tatlı, hayırlarınızı yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Yorumlar (0)
10°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?

Namaz Vakti 01 Nisan 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Karikatürü Tümü