banner64

Ağız Sağlığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mikropların en fazla bulunduğu yerlerden biri de ağızdır. Ağız sağlığına gereken hassasiyet gösterilmezse, vücuttaki mikrop dengesi bozulabilir.

Ağız Sağlığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Bozulan mikrop dengesi başka hastalıklara davetiye çıkarır. Ağız sağlığında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Dişler ne zaman fırçalanmalıdır?  Doğru diş fırçalama teknikleri nelerdir?

Dişlerin fırçalanması tek başına düşünüldüğünde diş temizliğinden ibaret olmayıp, bütünüyle ağız sağlığının korunması yönüyle karşımıza çıkar. Düzenli diş fırçalama alışkanlığına sahip olan bireylerin ağızlarında, diş çürükleri, diş plağı ve diş eti kanamaları asgari düzeydedir. Ağız sağlından istenilen sonuçların alınabilmesi için diş fırçalama kadar, doğru fırçalama tekniklerinin de uygulanabilmesi büyük önem taşımaktadır. Uzmanlara göre dişler günde en az 2 defa fırçalanmalıdır. Diş temizliği de en az 2 dakika olmalıdır. Ancak abartıya kaçmanız durumunda dişleriniz daha çabuk aşınabilir. Dişler sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce fırçalanmalıdır.

Doğru diş fırçalama tekniklerini öğrenin: Diş fırçalanması esnasında, fırçayı dairesel yönde hareket ettirmek gereklidir. Fırçanın dişlere ve diş etlerine baskı yapmasından kaçınmak gereklidir. Çene dişleri titizlikle fırçalanmalıdır. Diş ve diş etlerinin fırçalandıktan sonra fırçalama olayı, dilinde fırçalanmasıyla devam eder. Son yıllarda diş fırçalarının arka kısımlarında bulunan dil temizliyici başlıklar bulunmaktadır. Diş fırçası seçerken, dil temizleme özelliğinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Ağız yapısına uygun diş fırçası seçin: Dişlerin temizlenmesinde, kullanılan diş fırçalarının kalitesi ve dişlere en uygun fırçası seçmek önemlidir. Diş fırçalarının kullanımının rahat olması size büyük avantaj sağlayacaktır. Sert ve aşırı yumuşak diş fırçalarından kaçınmak gereklidir. Diş temizliğinin daha konforlu ve eğlenceli bir hale getirmek isterseniz son yıllarda şarzlı yada pilli diş fırçaları piyasaya sunulmaktadır. Bu sayede hem daha az efor sarfedersiniz hemde daha kesin sonuçlar alabilirsiniz. Diş fırçasının manuel yada otomatik(şarzlı yada pilli)olması tamamen size bağlıdır.

Diş ipi kullanın: Diş temizliğinin en önemli parçalarından birisi de diş ipi kullanımıdır. Günlük yaşamda diş ipi kullanımı alışkanlık haline getirilmedir. Çünkü diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı alanlara rahatlıkla ulaşacağı için, diş çürüklerinin de önüne geçmektedir.

Ağız temizliğinde doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Diş fırçasının sert olması dişleri daha iyi temizler mi?

 Dişleri iyi fırçalamanın yolu, fırçanın sertliği ile ilgili değil tamamen fırçalama tekniği ile ilgilidir.

Diş fırçasını bastırmak, daha iyi temizler mi?

Ağız bakımında, bastırarak fırçalamak yarar yerine zarar verir. Çünkü bu yöntemde dişler temizleyeyim derken fırça çürüğüne neden olursunuz. Bunun dışında sert diş fırçası diş eti çekilmelerine de yol çabilir.

Diş macununu fazla kullanmak daha iyi temizler mi?

Diş fırçasının üzerine konulan macunun oranı, nohut büyüklüğünü geçmemesi gerekir. İdeali, nohut büyüklüğünün yarısı yada mercimek büyüklüğü kadar olmalıdır.

Diş macunu ve diş fırçası ıslatılırsa daha iyi sonuç alınır mı?

Diş macunu ve diş fırçası ıslatılarak, dişler fırçalanmamalıdır. Eğer ıslatılırsa fırça kılları mevcut sertliğini kaybeder.

Dişler kahvaltıdan önce mi fırçalanır?

Dişler kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce olmak üzere günde en az 2 kez fırçalanmalıdır. Dişlerin temizliği yapıldıktan sonra dil temizliği de mutlaka yapılmalıdır.

Bunların dışında ağız ve diş sağlığının korunmasında dikkat edilmesi gereken  diğer noktalar; asitli içecekler ve yemekten hemen sonra diş fırçalamak.

Asitli içecekler; Meyve sularında, meyvelerin birçoğunda, çayda, sirkede, şekerli ve şekersiz gazlı içeceklerin diş minesinde yumuşama ve aşınmaya sebep olmaktadır. Uzmanlara göre özellikle asitli içeceklerden uzak durmak gereklidir.

Yemekten hemen sonra diş furçalamak; Aşındırıcılığı yüksek olan diş macunları ve yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak, yiyecek ve içeceklerin asitli olanlarının da bir araya gelmesi ağız sağlığında asit erozyonuna neden olur. Asit erozyonunda dişlerin parlaklığın, diş yüzeyinin aşınmasında değişim gözlenir.

                                                                                                                     

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER