banner64

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Anavatanı Çin olan kivi ülkemize 1988 yılından sonra gelmiş ve son zamanlarda üretimi de tüketimide artarak devam ediyor.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivi, C vitamini bakımından çok zengin olan bir tropikal bölge bitkisidir. Ülkemizde en çok Karadeniz daha sora Marmara ve Ege bölgesinde üretilmekte olup, her geçen gün önemi artarak devam eden meyvedir. Kivi, A,C,D vitaminleri ile B6 ve B12 vitaminleri açısından son derece zengin bir tropikal meyvedir.  Ayrıca kivinin içeriğinde potasyum, demir, karbonhidrat, kalsiyum, sodyum gibi mineraller yer aldığından insan vucuduna birçok faydası bulunuyor.

Kivi’nin faydaları nelerdir?

Piyasa değeri her geçen gün artan kivinin, son yıllarda özellikle karadeniz bölgesinde yetiştiriciliği artarak devam etmektedir.  Kivi çağın hastalığı olan kansere yakalanma riskini azaltır. Antioksidan olduğundan kalp ve damar hastalıklarına karşıda çok etkilidir. Kivi de lif oranı yüksek olduğu için, insan vucudunun su tutma kapasitesi de yükselmektedir. Bundan dolayı kivi kabızlığı önler ve bağırsakları çalıştırır. Yapılan araştırmalara göre kivi, özellikle büyüme çağındaki çocuklarda önemli derece faydaları olduğu tespit edilmiştir.

                                                                                                                

Kivi Sindirim sistemini güçlendirir mi?

Kivide yüksek oranlarda lif olduğundan sindirim sistemi üzerinde bir çok faydası vardır. Liflerin mide içinde önemli katkıları vardır. Lifler midedeki asit seviyesini dengeleyip, mide duvarını korumaktadır.

Kivi soğuk algınlığından korur mu?

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından korunmak için C vitamini almanız uzmanlar tarafından tavsiye edilir. C ve E vitamini bakından zengin olan kivi gribal enfeksiyonlara karşı bir kalkan oluşturmaktadır. C vitamini olarak portakal da kışın yaygın olarak kullanabileceğiniz meyveler arasında yer alıyor. Ancak uzmanlara göre 1 adet kivinin 1 kilo portakala bedel olduğu ortaya çıkmıştır.

Kivi Kalp Sağlığı İçin Faydalı mıdır?

İnsanların birçoğu kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla aspirin vb.ilaçlar kullanmaktadır. Ancak günlük 4 adet kivi yenildiğinde kanın pıhtılaşması azalmaktadır. Düzenli kivi tüketmek kalp sağlığı için önemlidir

Kivi Serbest Radikalleri Önler mi?

İnsan vucudundaki birçok hastalığın baş mimarları serbest radikallerdir. Kivi antioksidan olduğundan vucuttaki serbest radikalleri temizler ve c vitamini olma özelliği ile de yok etmeye yardımcı olur. Serbest radikaller kalp ve damar hastalıkları ile cilt hastalıkları gibi birçok hastalığın temel nedenidirler.

Kivi Astıma İyi Gelir mi?

Solunum yolları hastalıklarına iy gelmesi ile bilinen kivi, kısmi olarak akciğerin sağlıklı çalışmasına da yardım eder. Astım sıkıntısı çeken hastaların atakalarını geciktirip hafifletir.Sigaranın zararlarını antioksidan özelliği olmasından dolayı da kısmen giderir.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER