Şekerin Zararları Nelerdir?

Bazen bir bardak çayda, bazen bir fincan kahvede, bazende vitrinleri süsleyen bir pastada ama en önemlisi çoğu gıdanın içinde yer alıyor şeker... Peki kaç insan şekerin zararlarını biliyor?

Şekerin Zararları Nelerdir?

Günlük yaşantımızda en çok tükettiğimiz besinlerin başında geliyor şeker... Tükettiğimiz bir çok besin grubunun içerisinde şeker bulunuyor. Şeker tüketimi yapılırken günlük miktara dikkat etmemiz gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporunda; şekerin insanlarda günlük kalori ihtiyacının yüzde 10'unu aşmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Eğer bu miktardan fazla şeker tüketimi yapılırsa, insan vucudunu bunu tolere edemez, şeker zamanla birikir ve birçok sağlık problemine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre; günlük tüketilecek şekere oranı erkeklerde 35 gram (150 kalori), kadınlara 20 gram (100 kalori) olarak belirlenmiştir.

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şeker; kahvaltıda tüketilen gevreklerede, çikolatalarda, pirinç ve beyaz unda hemen hemen her besinde bulunmaktadır.  Bununla birlikte; insan vucudunda bir çok problemleme de neden olmaktadır. Şeker, vucuttaki sıvı dengesine bozarak dikkat eksikliğine yol açmakta, kalp damar problemleri ile tansiyona davetiye çıkarmaktadır. Bunların dışında şeker, hücre dokularına, bağışıklık sistemine zarar verir, kilo alımını kolaylaştırır,erken yaşlanmaya neden olur, diş çürümelerini hızlandırır, migren ve baş ağrılarının artmasına sebep olmaktadır. Bunların şekerin vucuttaki zararlarından sadece bazılarıdır.

Şeker, enerjiyi aniden yükseltirmi?

Şekerli besinlerin enerji verdiği bilinmektedir. Şekerli bir gıda tüketildikten sonra, aniden şeker seviyesi artar ve daha sonrada aniden düşme gösterir. Bunun sonucunda daha halsiz ve yorgun hissedersiniz.

Şeker, Obeziteye yol açar mı?

Son yılların en gözde hastalıkları olarak karşımıza obezite çıkmaktadır. Bunun esas nedeni; aşırı miktarda şeker tüketimi. Araştırmalara göre fazla miktaralarda şeker tüketimi karaciğerdeki fruktozu yağ olarak depolar ve bel çevresindeki yağlanma hızlanır.

Şeker, bağışıklık sisteminiz zayıflatır mı?

Fazla miktarlarda şeker tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.  Uzmanlara göre aşırı miktardaki şeker tüketimi bağışıklık sistemindeki virüslere, bakterilere karşı vucut direncini azaltmaktadır. Bağışıklık isteminin zayıflaması sonucu hastalıklara yakalanma riski de artmaktaktadır. Unutulmamalıdır ki, bağışıklık sistemi insan vucudunun en mühim güvenlik mekanizması olarak bilinmektedir.

Şeker, cildi olumsuz etkiler mi?

Şeker tüketimi, insan metabolizmasını olumsuz olarak etkilemektedir. Fazla miktarda şeker tüketimi sonucu yüzde sivilceler gibi sorunlar olup cildiniz pürürzlenebilir. Şeker tatlı bir zehir gibidir. Şeker tüketimini bırakmak ciltteki bu sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Şeker, kalbe zarar verir mi?

Şeker tüketiminin kalp rahatsızlarının belirleyicisi ve tetikleyicisidir. Şeker, diyabet riskini de arttırdığından ötürü uzmanlar, şekerin azaltılması yönünde açıklamalarda bulunduklarını duymuşssunuzdur. Ayrıca şeker, kötü kolestrolu yükseltip damar tıkanıklığına da neden olabilmektedir.

Şeker, mutsuzluk sebebi mi?

Şeker, dünya üzerindeki insanlar için vazgeçilemeyecek derecede bir gıda olarak karşımıza çıkmaktadır. Şekerin içeriğinden mutluluk hormonu (serotonin) olduğundan bu da keyif verici olduğu için insanlar üzerinde bağımlılık oluşturabiliyor. Bağımlılık yaratan besinler tüketilmediğinde beyin mutsuz olmaktadır. İnsanlar bağımlılık nedeniyle en küçük bir problemde bile mutlu olabilmek adına aşırı miktarda şekerli ürünler tüketiyor bu da zaman içerisinde kilo aldırmaktadır ve mutsuzluk vermektedir.

elif taşan

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 00:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER