Asiye Tanrıöver Türkan: Dayanın Uygurlu Kardeşlerim!

Yazarımız Asiye Tanrıöver Türkan, 'Dayanın Uygurlu Kardeşlerim!' başlıklı makalesinde, "Dünya kamuoyuna seslenerek, Hiç kimse ne rengini, ne ırkını, ne dilini, ne içinde büyüdüğü toplumu, ne de cinsini seçmemişken, nasıl olur da bütün bunlar bir üstünlük ya da alçaklık meselesi olarak görülebilir?" dedi.

YAZARLAR 12.09.2022, 12:36 12.09.2022, 16:17
Asiye Tanrıöver Türkan: Dayanın Uygurlu Kardeşlerim!

Doğu Türkistan'da Çin yönetiminin uyguladığı politikaların sonucunda 35 milyonluk Müslüman Uygur Türklerinin dünyanın gözleri önünde soykırıma uğramasını dile getiren Asiye Tanrıöver Türkan, Dünya kamuoyuna seslenerek, "Doğarken sahip olduklarından dolayı işkenceye tabi olanlara hep beraber ne yapabiliriz? Hiç kimse ne rengini, ne ırkını, ne dilini, ne içinde büyüdüğü toplumu, ne de cinsini seçmemişken, nasıl olur da bütün bunlar bir üstünlük ya da alçaklık meselesi olarak görülebilir? Doğu Türkistan’da dünyaya gelmiş olsaydık sanırım şu an bitmeyen zulümleri, acıları öncelikle içinde olarak yaşayacak, eğer oradan kaçma yolunu bulabilseydik ya unutup geçmişe bir sünger çekecek ya da var gücümüzle dünya kamuoyunu ayağa kaldırmaya çalışacaktık." dedi.

Kadındanalhaberi yazarlarından Asiye Tanrıöver Türkan, Emperyalist, Faşist, zalim insanlık düşmanı rejim ve uygulamaların yaptıkları zulümleri dile getirerek makalesinde şunları söyledi:

"İmanın en alt noktası olarak buğz etmek nedir? Zulme razı olmak zulüm mü? Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyen zalim mi? En azından buğz etmeyen dik durabilir mi? Açık hava tımarhanesine dönmüş dünyada patlamaya hazır bir bomba olmaz mı insan? Sanki hep beraber bir boşluğun içine düştük. Nereye baksak zulüm, acı, kan, haksızlık, işkence... Müslim’de yer alan bir hadiste Allah Resulü “Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle düzeltin. Ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.” buyurmuştur. İmanın en alt noktası olarak buğz etmek nedir? Zulme razı olmak zulüm mü? Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyen zalim mi? En azından buğz etmeyen dik durabilir mi? Açık hava tımarhanesine dönmüş dünyada patlamaya hazır bir bomba olmaz mı insan? Sanki hep beraber bir boşluğun içine düştük. Nereye baksak zulüm, acı, kan, haksızlık, işkence..."

Almanya Doğu Türkistan Kültür ve Enformasyon Merkezi Genel Başkanı Abdulcelil Karakaş Bey’in sözleriyle, şu anda açlıkla ölüme terk edilen kardeşlerimize yapılan zulümleri sizlere köşemden duyurmak isterim.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
19
kapalı
Günün Anketi Tümü
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Ufak Tefek Cinayetlerde Kadın Mı Öldü? Erkek Mi?
Namaz Vakti 07 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı